Síla globální hudební hvězdy Taylor Swift se jen těžko přeceňuje. Může vychýlit i výsledek voleb ve Spojených státech? Podle česko-amerického politického marketéra Alexe Brauna má zpěvačka vliv na klíčové volební skupiny.

Zní to až fantasticky, že? Zpěvačka, jejíž kulturní vliv je tak velký, že může zahýbat výsledkem nejsledovanějších voleb na planetě. Jenže v případě Taylor Swift nemusí jít o přehnané tvrzení. Její hvězda září tak jasně a dlouho, že se částečně stává hlasem celé jedné generace. A právě ta může osud amerických voleb rozhodnout.

Politický marketér Alex Braun je původem z Česka, avšak posledních dvacet let žije převážně ve Spojených státech, kde momentálně vede komunikační agenturu SKDK. Spolu s ní se už na prezidentských kampaních v Americe podílel – naposledy té vítězné úřadujícího prezidenta Joea Bidena v roce 2020.

Podle toho, co se lze dočíst v americkém tisku, září Taylor Swift nad vším v životech běžných Američanů. Je její vliv za oceánem skutečně tak vidět?

Rozhodně. Jde o skutečnou megastar a podpora od ní má zásadnější dopad než u jakékoli jiné celebrity dneška. Na scéně je už patnáct let, zástupy jejích fanoušků jsou nekonečné. Dá se říct, že na ní vyrostla skoro celá jedna generace, do které můžeme zahrnout i rodiče, kteří své děti na koncerty Taylor Swift berou.

Když měla například minulý rok koncert v Seattlu, naměřili místní seismologové malé zemětřesení způsobené jejími fanoušky. Chci tím říct, že je v úplně jiné lize než většina známých tváří. Možná se o ní dá hovořit i jako o největší hvězdě současnosti.

Forbes Digital Premium