„Lidé, kteří menstruují? Mám pocit, že pro ně dřív existoval název.“ Právě tenhle komentář J. K. Rowling ke článku o lepších podmínkách pro menstruující rozpoutal bouři obvinění z transfobie. A není to malá kauza. Rowling sice vydala poslední díl kouzelnické ságy o Harrym Potterovi už před 13 lety, pořád je ale druhou nejlépe placenou spisovatelkou na světě a podle Forbesu jí Harry Potter vynesl jmění 60 milionů dolarů. Je tak 28. nejbohatší celebritou.

To s sebou samozřejmě nese i velký vliv. Jenom na Twitteru sleduje její názory 14,5 milionu sledujících.

Tweet o tom, kdo vlastně menstruuje, sdílela Rowling 6. června a na následnou vlnu kritiky reagovala rozsáhlou esejí, ve které se označila za transexkluzivní radikální feministku. Její transfobní tweety ale nejsou tak překvapivé: Rowling sice podporuje hnutí za práva gayů a leseb a k tematice transsexuality se dlouho vůbec nevyjadřovala, loni v létě ale olajkovala tweet, který označoval trans ženy jako „muže v šatech“. Její tým sice reagoval tím, že Rowling tweet lajkla omylem, spisovatelka ale později pokračovala.

Koncem roku se totiž veřejně zastala Mayi Forstater, které nebyla kvůli transfobním komentářům na sítích prodloužena pracovní smlouva. Aktuální výroky populární spisovatelky jsou ještě radikálnější, především si ale pro ně vybrala nevhodnou dobu.

Po smrti Afroameričana George Floyda, kvůli které je zasahující policista obviněn z vraždy, se nejenom ve Spojených státech začala ještě o něco víc řešit rovnoprávnost. A to nejenom rasová, ale i rovnoprávnost sexuálních menšin včetně transsexuálů.

Proti výrokům Rowling se tak začala vymezovat nejen veřejnost, ale i herci známí z potterovské ságy, včetně hlavní trojice Daniel Radcliffe, Emma Watson a Rupert Grint. Trans komunitu podpořil i Eddie Redmayne, protagonista série Fantastická zvířata, který dřív ve filmu Dánská dívka ztvárnil Lili Elbe, jednu z prvních trans osob, které podstoupily operativní změnu pohlaví.

Pro Rowling, která je právě uprostřed kampaně na novou dětskou knihu The Ickabog, jde o nelichotivou publicitu. Na svém Twitteru, kde stále můžeme najít transfobní komentáře, teď sdílí ilustrace k nové knize, které jí posílají děti z celého světa. Podle některých kritiků se tak chová v přímém rozporu s myšlenkami lásky a tolerance, které propaguje sedmidílná série o Harrym Potterovi.

Část zaměstnanců nakladatelství Hatchette, pod kterým má nová knížka Rowling vyjít, navíc na knize odmítla pracovat jako výraz podpory s transkomunitou. Nakladatelství se ale proti iniciativě ohradilo a vydalo prohlášení, že kniha vyjde tak, jak má, i přes nesouhlas zaměstnanců.

Na příští rok má navíc do kin jít i třetí díl filmu Fantastická zvířata a kde je najít, jehož události předcházejí ději v Harrym Potterovi. Jeho budoucnost je už teď nejistá: kromě toho, že předchozí díl zaznamenal poměrně malý komerční úspěch, jsou s filmem spojeny i aféry herců Johnnyho Deppa a Ezry Millera. Smršť valící se na spisovatelku, která je zároveň producentkou snímku, mu určitě neprospěje.