Rok 2017 bude s velkou pravděpodobností rokem, kdy svět poprvé spatří hiphopového dolarového miliardáře. Sean „Diddy“ Combs, který si dřív nechal říkat Puff Daddy, se řítí vstříc tomuto mezníku. A mnozí předpovídají, že tento rok bude patřit právě jemu.

„Očekávám, že jeho portfolio zažije takový růst, který bude dostatečně silný na to, aby ho dotlačil k miliardové hranici,“ cituje server CNBC podnikatele a televizního moderátora Paula Carricka Brunsona.

Brunson poukazuje na to, že momentálně je na světě méně než pět afroamerických miliardářů. A bylo by opravdu namístě, aby se Combs k tomuto exkluzivnímu klubu připojil, protože jak sám říká: It’s all about Benjamins. Všechno je to o penězích.

Forbes Combsovo jmění odhaduje na 750 milionů dolarů, takže ještě nějakých 250 milionů mu do pomyslné cílové čáry chybí. Vyhlídka je to ambiciózní, avšak 46letý umělec jde této výzvě naproti. Na hudební i byznysové scéně.

„Jsem mixem umění a obchodu,“ říká. „Takže umím odhadnout potřeby byznysu, citlivost partnerů i to, jak nastavit rozpočet. Současně ale vím, jak využít marketing a zábavu.“

Combs vydělává na dealu se společností Cirok Vodka, drží podíly ve společnostech Bad Boy Records, Revolt TV, Sean Jean a AQUAhydrate, což vše dohromady vytváří působivé resumé, které nemá obdoby. Combs svůj úspěch připisuje tvrdé dřině, diverzifikovanému portfoliu a taky podnikatelskému myšlení. K tomu všemu má i čestný doktorát z humanitních věd.

Jeho příjem ho loni pasoval na 22.místo (o jedno hůř než o rok dřív) v žebříčku stovky nejlépe vydělávajících celebrit, který sestavuje Forbes. Za minulý rok Combs vydělal 62 milionů.

A za své úspěchy se nikdy nezapomněl odvděčit. Pomáhal například rozšířit povědomí o vodní krizi ve Flintu ve státě Michigan, nedávno přislíbil dar pro Howard University ve výši jednoho milionu dolarů a otevřel komunitní školu v Harlemu.

00005

Dr. Dre

Těsně za Combsem se v žebříčku hiphopových boháčů pohybují legendy Andre „Dr. Dre“ Young se svými 710 miliony dolarů a Shawn „Jay Z“ Carter, jehož jmění se odhaduje na 610 milionů dolarů.

Skutečnost, že se Combs dotahuje na první příčku tohoto žebříčku, je vzrušující, protože Dr. Dre sám sebe prohlásil za „prvního miliardáře hip hopu“ už v roce 2014.

Rivalita mezi západním a východním pobřežím tak neustane ani letos, a jestli první místo získá nakonec Diddy, nebo Dre, je zatím ve hvězdách. Jisté však je, že rok 2017 bude v tomto ohledu vzrušující.