Je 21. března roku 2006, za deset minut odbije dvaadvacátá hodina a toho času devětadvacetiletý webový designér Jack Dorsey právě posílá do světa historicky první příspěvek na nové sociální síti, zatím označované jen jako twttr.

Tedy na platformě, která se v průběhu let dokázala vyprofilovat jako jeden ze stěžejních komunikačních kanálů hned několika generací. Toto úterý – více než patnáct let od zmíněného březnového dne – došlo ve fungování společnosti Twitter k dalšímu zlomovému momentu.

Jack Dorsey, jehož majetek v průběhu let vyrostl na současných 11,5 miliardy dolarů, se jako poslední z čtveřice zakladatelů rozhodl struktury technologické společnosti opustit.

Na pozici CEO ho tento týden vystřídal dosavadní technický ředitel Twitteru Parag Agrawal. Bude čelit ambiciózním výzvám, které si společnost do dalších let vytyčila. Patří mezi ně překonání hranice 315 milionů denních uživatelů platformy do roku 2023 i rapidní navýšení tržeb.

Své angažmá v řídicích strukturách však Dorsey definitivně opustí až příští rok. Tehdy mu vyprší mandát v představenstvu společnosti, kterou zakládal spolu s Evanem Williamsem, Christopherem „Bizem“ Stonem a Noahem Glassem – trojicí podnikatelů, kteří v Silicon Valley rozjeli vlastní, dnes už neexistující, technologický startup Odeo.

V něm přitom Dorsey, rodák ze St. Louis, začínal jako řadový zaměstnanec. Do Kalifornie, která je technologickým srdcem Spojených států, se přistěhoval na přelomu milénia z New Yorku, kde studoval na tamní univerzitě. Podobně jako Bill Gates, Steve Jobs nebo zakladatel konkurenční platformy Facebook Mark Zuckerberg, však studia nedokončil.

Vydání Forbesu Zázrak

Dříve se Dorsey živil jako certifikovaný masér a koketoval i s oblastí módy a designu. V době, kdy nastoupil do společnosti Odeo, se tento startup shodou okolností začínal zajímat o oblast textové komunikace.

Svým nadřízeným proto začínající webdesignér představil vizi, která se stala předobrazem dnešního Twitteru. Vytvořit jednoduchý web, kam by mohli uživatelé posílat krátké zprávy o délce maximálně 140 znaků, mu zabralo zhruba dva týdny.

Do čela Twitteru se Dorsey postavil hned v témže roce. Pozici CEO, kvůli níž si dokonce nechal z nosu odstranit piercing, pak zastával až do roku 2008. Tehdy byl představenstvem společnosti odvolán – volnomyšlenkář Dorsey zanedbával své pracovní povinnosti a odcházel z práce dříve, aby se mohl věnovat některému ze svých četných koníčků.

Na pozici ho tak vystřídal jeho někdejší šéf Evan Williams, který jako CEO vydržel rovněž dva roky, než vedení společnosti převzal Dick Costolo. Do čela Twitteru se Dorsey vrátil až v roce 2015 a v mezidobí odstartoval svůj druhý velký projekt, kterým je Square.

Společnost, stojící za inovativní metodou online placení, založil v roce 2009 spolu s Jimem McKelveyem. Právě Square, v němž Drosey drží zhruba jedenáctiprocentní podíl, dnes představuje hlavní zdroj jeho mnohamiliardového bohatství.

Název společnosti, která už víc než dekádu poskytuje finanční služby skrze svou stejnojmennou platformu, by se přitom už 10. prosince měl nově změnit na Block.

Důvodem je mimo jiné skutečnost, že Square letos získal většinový podíl v hudební streamovací službě Tidal, čímž se nabídka jeho služeb rozšířila mimo svět financí. Název Square bude nadále zachován pro označení už zavedeného produktu, Block odkazuje navrch i k technologii blockchainu, kterým se chce společnost inspirovat.

Právě skutečnost, že Dorsey zastával post CEO ve dvou úspěšných společnostech, byla možná hlavní motivací, proč se pětačtyřicetiletý podnikatel rozhodl opustit vedení Twitteru. Jeho dvojí angažmá už delší čas leželo v žaludku některým akcionářům v čele s investiční společností Elliott Management.

Ta už loni Dorseyho vyzvala, ať jeden z čelných postů opustí. Jméno Jacka Dorseyho však nadále figuruje ve vlastnické struktuře Twitteru, jakkoli se jeho podíl v průběhu let výrazně snížil. Dnes ve společnosti drží zhruba dvě procenta jejích akcií, což je i důsledek pět let starého rozhodnutí převést 6,8 milionu akcií (tedy 31 procent celkového počtu) do speciálního motivačního fondu pro zaměstnance.

Dorsey dlouhodobě čelil sílící kritice v souvislosti se svým vlažným přístupem k šíření dezinformací a bující kyberšikaně.

V dubnu tohoto roku pak dolarový miliardář ohlásil, že poskytne na boj proti pandemii miliardu dolarů – 28 procent svého majetku. Ohlášenou částkou tak předčil další významné filantropy včetně manželů Gatesových, kteří na protipandemická opatření a výzkum přispěli 100 miliony.

Kromě chvály však musel nakonec čelit i zasloužené kritice, když vyšlo najevo, že avizovanou sumu přesunul ve formě akcií svého fintechu Square do nové společnosti s ručením omezeným Start Small. Peníze tak může podnikatel rozdělovat zcela libovolně – například investovat do startupů, které mu vygenerují návratnost.

Podobně jako Mark Zuckerberg navíc Dorsey dlouhodobě čelil sílící kritice v souvislosti se svým vlažným přístupem k šíření dezinformací a bující šikaně, které se v případě sociálních sítí zdají být normou. Uživatelé mu také vyčítali dlouhodobé nepochopení předností Twitteru, a zavádění neoblíbených funkcí typu Fleets nebo algoritmického řazení tweetů.

Zásluhy na úspěchu sítě, patřící už více než dekádu k dominantním hráčům na globálním trhu, už však podnikateli, který i nadále zůstává v čele společnosti Square, nikdo neodpáře. Symbolickým důkazem budiž i vydražení památného tweetu z března 2006 v podobě digitálního aktiva NFT.

Malajec Sina Estavi, šéf blockchainové společnosti Bridge Oracle, vydražil první Dorseyův tweet za 2,9 milionu dolarů a částku získala organizace GiveDirectly k boji proti pandemii covid-19 v Africe. A co Jack Dorsey zatweetoval z pozice CEO Twitteru naposledy?