V Hollywoodu zřejmě není prestižnější práce. Kdo ji získá, bude navždy v prominentním okruhu herců, kteří měli tu čest. Čest ztvárnit Jamese Bonda.

Daniel Craig se s rolí loučí, povedlo se mu to velkolepě posledním dílem Není čas zemřít. A kdo dál? Producenti Barbara Broccoli a Michael G. Wilson potvrdili, že casting na jeho nástupce se oficiálně rozběhl.

Vzhledem k prestiži a mimořádné sledovanosti role agenta 007 neprobíhá takový casting jen tak a klidně se protáhne na několik let. Seznam se postupně zúží na tři herce, kteří podstoupí kamerové zkoušky, kaskadérskou prověrku i kolečka s producenty, distributory či režisérem nového filmu. Až pak se vybere vyvolený.

S velkou příležitostí ale přichází i velká zodpovědnost. Počítá se s tím, že se Bondové nebudou střídat rychle, ale že herec v roli nějaký čas vydrží, konkrétně deset až dvanáct let, jak potvrdila producentka Broccoli pro Variety. Což už v minulosti některé hvězdy odradilo.

Broccoli s Wilsonem se starají o Bonda už od roku 1995 a filmu GoldenEye s Piercem Brosnanem, tedy dlouhých 27 let! A v posledních filmech se právě jejich zásluhou Bond změnil.

Už nejde o neomylného agenta a neodolatelného svůdníka s kupou technologických vychytávek. Craigův Bond byl zranitelnější, lidštější a chyboval. Stejně tak prošly evolucí i ženské postavy, které dostávaly stále plnohodnotnější role než jen Bondovy milenky. A nastolený trend má pokračovat.

Po pětadvaceti filmech má ale Bond znovu nabrat ještě trochu jiný směr, což souvisí i s rozhodováním o jeho dalším představiteli. Producenti totiž nejprve musí vymyslet, kam chtějí postavu směřovat, a na to napasovat vhodného herce.

Článek Variety připomíná i slavnou hlášku Pierce Brosnana „více lidí bylo na Měsíci, než hrálo Jamese Bonda“, což zřejmě zůstane v platnosti. U Bonda se vystřídalo dosud šest herců (Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan, Daniel Craig), na Měsíci už se procházelo dvanáct lidí.

Kdo bude tím, který náskok astronautů zase o něco sníží? Dlouho se mluvilo o Idrisovi Elbovi, který se však vyjádřil vůči roli zdrženlivě. „Nemyslím, že hraní Bonda by naplnilo moje osobní cíle,“ řekl a jindy zase zmínil, že když se podívá do zrcadla, Jamese Bonda tam nevidí. Znamená to, že roli odmítá? Zdá se, že právě jemu nevyhovuje dlouhodobý závazek vůči jedné značce.

Mimo něj se spekuluje o Tomu Hardym, Johnu Boyegovi, Nicholasi Houltovi, Robertu Pattinsonovi, z méně známých se skloňuje třeba Paapa Essiedu (Můžu tě zničit) nebo Sope Dirisu (Gangs of London). Producenti jen napověděli, že budoucí představitel Bonda nemusí být běloch, vyloučili ale, že by šlo o ženu.

„Měli bychom vytvářet role pro ženy, ne dělat z mužů ženy,“ prohlásila Broccoli.

V rozhovoru pro The Hollywood Reporter pak připustila, že nejprve budou chtít obsadit padoucha dalšího filmu, až poté hlavního hrdinu. „Sedneme si vždycky se scenáristy a přemýšlíme nad tím, z čeho má v současné době svět strach,“ přiblížila. „Taky se snažíme soustředit na Bondův emoční život a na to, s čím se bude muset potýkat a co ho dosud ještě nepotkalo.“

Dá se zkrátka čekat, že po craigovských filmech chtějí producenti přijít s novým představitelem i s trochu jinou náladou snímků, ač samozřejmě zachovají typické prvky série o agentu 007. A zároveň je takřka jisté, že se nového filmu jen tak nedočkáme: natáčet by se mohlo začít nejdřív za dva roky.