skip to main content

Hned dva aukční rekordy pokořeny. Kupka za více než 90 milionů je historicky nejdražším prodejem české aukce

Hned dva rekordy padly na dnešní aukci Galerie KODL, která se poprvé konala online. Za vůbec nejvyšší cenu na české aukci se prodal obraz Františka Kupky „Divertimento II“ – nový majitel za dílo zaplatil přes 90 milionů korun. Za víc než 25 milionů se prodalo velkoformátové plátno „Adieu, Guy Moll“ Theodora Pištěka. Osmimístná cenovka z obrazu dělá nejdražší dílo dosud žijícího českého autora.

Adieu, Guy Moll od Teodora Pištěka
Reklama

Dosavadní tuzemský aukční rekord patřil obrazu Piková dáma od malířky Toyen, který se letos v říjnu prodal za 78,65 milionu korun včetně aukční přirážky. Kupkovy abstraktní malby ale dlouhodobě obsazují první místa v domácích aukčních žebříčcích. V první desítce mu teď po neděli patří čtyři příčky.

Reklama

Vyvolávací cena Kupkovy olejomalby, která patří k jeho nejvýznamnějším dílům z 30. let, byla stanovena na 40 milionů korun. Obraz je pevně svázán s Divertimentem I, který je ve sbírkách newyorského Guggenheimova muzea. Nejspíš i proto se cena nakonec vyšplhala až na astronomických 90 240 00 včetně poplatků, čímž téměř o 25 milionů překonala dosavadní Kupkův rekord. Zároveň jde o historický rekord českých aukcí.

Divertimento I od Kupky

Nebyl to však jediný rekord, který na Žofíně padl. Jak už jsme psali v úvodu, obraz malíře a kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka se prodal za 25,44 milionu korun. Vyvolávací cena inspirovaná autorovým oblíbeným prostředím byla 15 milionů. Pištěk na hyperrealistickém obraze červené Alfy Romeo pracoval přes čtvrt století.

Dnešní prodej o 18 milionů tak překonal dosavadní rekord, který držel Federiko Diaz se sochou LacrimAu. Zlatá kapka, kterou česko-argentinský sochař vytvořil pro Expo 2010 v Šanghaji.

Reklama
Reklama