skip to main content

Hodný vrah je zpátky. Po zpackaném finále dostal Dexter šanci na nový start

Dnes je ta noc… Proslulá věta, značící počátek vražedné výpravy, už zase zní televizním éterem. Říká ji Dexter Morgan, sériový vrah, kterému na počátku milénia fandily miliony diváků. Jak je to možné? Inu, Dexter žije podle svérázného morálního kodexu a zabíjí jenom padouchy – jak sám říká, monstra.

Seriál americké stanice Showtime, volně vycházející z románů Jeffa Lindsayho, běžel s úspěchem sedm let a nasbíral 96 epizod v osmi řadách. Nyní je zpátky s prvním dílem nové série Dexter: New Blood, která premiérovala o uplynulém víkendu.

Hlavní hrdina, kterého opět ztvárnil Michael C. Hall, žije v zapadlém zasněženém městečku Iron Lake pod novou identitou a drží „půst“ deset let bez jediné vraždy. Starým zvykům se však odolává těžko – tím spíš, když se na scéně zjeví staří známí z minulosti.

Zástupci Showtime byli prý v prosinci 2006 dost nervózní, když poprvé ukazovali Dextera novinářům. Co řeknou média na televizní show o sériovém vrahovi, kterému navíc máte fandit? Ale dopadlo to více než dobře.

Tvůrcům se povedlo stvořit jeden z prvních globálních seriálových fenoménů vedle Ztracených nebo Útěku z vězení. Příčin úspěchu bylo několik, v první řadě samotný hrdina. Michael C. Hall vystihl inteligentního, pragmatického a zároveň výstředního introverta bojujícího se svými démony fenomenálně – však také za roli obdržel cenu Emmy i Zlatý glóbus.

Reklama

Výtečně také fungoval kontrast prosluněného a barevného Miami s násilnými vraždami a Dexterovým temným nitrem. Navrch pak scénář samotný umně mísil prvky detektivky, psychologického dramatu i humor, a tvůrci diváky osm sezon napínali, zdali se na Dexterovy vraždy přijde. Výsledkem byla pro Showtime rekordní sledovanost, která ve svých vrcholech překračovala 2,5 milionu diváků.

Seriál si celou dobu držel solidní úroveň, jenže pak přišlo dlouze očekávané finále. Podle diváků bylo nelogické, překombinované a zanechalo po uznávané show nepříjemnou pachuť. Na agregátoru Rotten Tomatoes dokonce srazilo hodnocení osmé řady hodnocení osmé řady na třiatřicet procent.

Tehdy to nevypadalo, že by se měl Dexter ještě někdy vrátit. Před dvěma lety však Gary Levine, prezident Showtimu, zavolal Clydu Phillipsovi, který se o seriál staral od první do čtvrté řady. Téma hovoru? Oživení Dextera.

Oba muži se domluvili, Phillips načrtl nějaké nápady a vyrazil přesvědčit Halla. I ten mu kývl, a tak mohl vzniknout další z nyní tak populárních rebootů. Dexter: New Blood nabízí osvěžující změnu prostředí, po prvním díle ale působí jeho kostra jako opakování již mnohokrát viděného.

Phillips, podle něhož původní finále také za moc nestálo, se nicméně holedbá, že závěr nové řady je to nejlepší, co kdy napsal, a  „zboří internet „. Jak se říká, měli jste naši zvědavost –⁠ nyní máte naši pozornost. Snad si ji navrátivší se zabiják udrží!