Smoking? To je ten oblek, který by měl vlastnit každý muž na úrovni. V angličtině se mu říká tuxedo, black tie nebo také dinner suit. Dříve se nosil běžně na společenské akce včetně večeří. To hlavní, co říká, je: Nejsem pracovní oblek, můj majitel večer nepracuje. A může si mě dovolit. Pokud vám tedy někdo radí, abyste si na událost, která smoking vyžaduje, vzali „jiný tmavý oblek“, asi můžete, ale vězte, že tím nejen porušíte etiketu, ale dáte o sobě ostatním vědět „na smoking nemám“.

Smoking, půjčený nebo koupený, vám musí skvěle padnout. Poznat to můžete například podle toho, jak se látka natahuje či shrnuje na zádech, jestli drží tvar klopy, jak sedí v ramenou, zda nehrozí, že vám praskne knoflík… Je proto třeba vybírat nejen velikost, ale i tvar, který se hodí k vaší postavě. Bohužel ne každý si může dovolit vypadat jako James Bond. Opravdu. Variant ale existuje dost na to, aby vypadal dobře každý.

Smoking by měl být černý, ale od 30. let se za přípustný považuje i tmavě modrý, protože při umělém i denním světle může vypadat lépe. Podle majitele Le Premier Jakuba Lohniského se ale nemusíte bát ani dalších barev. „Barva může být černá nebo temně modrá, ale i vínová či fialová,“ říká. Chcete-li ale jen jeden smoking, zvolte raději černou. Většina lidí bude mít na akci, kam se chystáte, také černý, takže bude vidět každá odlišnost. S barvou budete středem pozornosti a je na vás, jestli o ni stojíte.

smoking ilustrace

 

Celek tvoří detaily

Sako – Stále častěji výrobci dělají saka s jedním rozparkem, ačkoli se ke smokingu absolutně nehodí. Můžete si ho nechat případně zašít, protože klasická varianta rozparek vůbec nemá. Sice si nebudete moct lehce sahat do kapes u kalhot, ale v těch byste stejně neměli nic mít. Případně můžete mít rozparky dva, což je přijatelné a pohodlnější.
Podle materiálu klopy si vyberte i motýlka, šerpu kolem pasu či vestu. A když jsme u klopy – správně by v ní měl být jeden otvor na knoflík po levé straně, který se používá k připevnění květiny. Zvážit můžete i bílý kapesníček do náprsní kapsy.

Košile – Bílá. Jedině bílá. Knoflíčky by měla mít velmi jemné a nenápadné, ideálně skryté. Přípustná je ale i varianta s černými nebo kovovými knoflíčky. Záleží na celkovém dojmu z oblečení. Rukávy musí být manžetové, a protože se pod ně příliš nehodí hodinky, můžete právě tento doplněk povýšit na svůj hlavní šperk. Další důležitou a viditelnou částí je límec, který je třeba zvolit podle motýlku i typu klop, může i nemusí zakrývat vázání motýlku kolem krku. Určitě byste ale neměli mít stojáček, je-li na pásku k motýlku vidět jeho zapínání.

Kalhoty – Máte-li pocit, že stačí koupit sako, mýlíte se. Kalhoty se liší především úzkým lesklým pruhem (lampasem), který vede po straně odshora dolů. Materiál by měl být stejný jako u saka, máte-li ale sako ze sametu, kalhoty mějte klasické smokingové. Měly by být vysoké, aby se nestalo, že jejich horní okraj někdo uvidí. Skrytý musí být po celou dobu – buď zapnutým sakem, nebo šerpou do pasu či vestou. Potřebujete-li pásek, můžete použít černé kšandy.
Zmíněná šerpa má materiál stejný jako motýlek (tedy hedvábí). Místo ní můžete použít i tradičnější vestu, která je vykrojená, aby nechala vyniknout kontrastní košili a efektnímu „V“, které tvoří klopy saka. Měla by mít buď stejný materiál jako doplňky, nebo jako sako. Bojíte-li se, že se při svém druhém valčíku upečete, buďte rádi za inovace anglické šlechty – vesta se vyrábí už i s holými zády.

Motýlek – Jak už jsme psali, měl by být hedvábný a jeho materiál odpovídá klopám. Pokud máte klopy hladké, měl by být hladký i on. Chcete-li motýlek s texturou, zvolte podle toho i sako – textura nemusí být stejná. Jestli si říkáte, že není třeba ručně vázaný, protože máte problém s vázáním klasické kravaty, rozmyslete si to. Krom toho, že je to kvůli nedokonalosti ručního vázání poznat, přijdete o jednu výhodu. Když si někdo ve vhodný okamžik motýlek rozváže a nonšalantně ho nechá viset okolo krku, ostatní vidí, že nepodvádí. A že ho asi umí i vázat.

Boty – Správně byste si měli koupit takové, které se vám nikam jinam hodit nebudou, a sice „opera pump“. Jsou to kožené lesklé nazouvací boty s mašlí a není pravděpodobné, že je potkáte. Dle etikety jsou ale v pořádku i co nejhladší oxfordky. Ty mají mít uzavřené (méně viditelné) vázání, subtilní koženou podrážku, ne příliš vysoký podpatek a musí být lesklé (můžete si pořídit lakovky nebo si velmi dobře vyleštit i nelakované boty). Ponožky musí být černé a dostatečně vysoké. Levnou a vytahanou látkou můžete zkazit celý zbytek.

Tip na závěr – jak smoking nosit
Zřejmě víte, že máte mít zapnutý minimálně jeden knoflík (je-li jich víc, spodní bývá vždy rozepnutý), dokud si nechcete sednout. Klasický smoking má jeden knoflík, který ale můžete mít rozepnutý i vestoje, jen je zcela nezbytné mít pás nebo vestu.
V případě, že je vaše sako dvouřadé se čtyřmi nebo šesti knoflíky, mějte zapnuté všechny nebo si nechte rozepnutý jeden spodní. Není potřeba mít pás nebo vestu, protože vás sako dostatečně zakrývá. Na druhou stranu si ho ale nemůžete rozepnout, takže si i při sezení budete připadat jako v uniformě.

Ilustrační fotografii poskytl obchod Le Premier.