Na sociálních sítích ji sledují miliony lidí a dívkám po celé planetě ukazuje, že kdo sní ve velkém a tvrdě maká, může dosáhnout čehokoli. Globální sportovní ikona Letícia Bufoni změnila svět skateboardingu, cílí na úspěchy v byznysu a říká: Nechci zklamat jediného rodiče, jehož dcery ke mně vzhlížejí.

Ten tříštivý zvuk zněl proradně, krutě. Jako vykřičník, za nímž už diskuse nepokračuje. Pro devítiletou holku o to zlověstnější situace, když ji způsobil její táta. „Rozmlátil mi skateboard přímo před očima a řekl: Je konec, už nikdy nebudeš jezdit,“ vzpomíná Letícia Bufoni. Jenže jedním prásknutím o beton lze zlomit dřevo, nikoli duši.

„Kolečka mi nezničil, takže jsem druhý den vyměnila prkno a zase jezdila. Táta pochopil, že s tím nic neudělá. Nakonec se mnou začal jezdit na soutěže a podporovat mě.“ Tím pádem viděl, jak marná byla jeho snaha zkrotit tuto neutišitelnou energii.

Nejlepší triky, které Letícia předvádí, působí jako popření fyzikálních zákonů, jako by měla podrážky bot ke skateboardu přilepené. O jejím věhlasu svědčí mimo jiné matematika sociálních sítí: sečteme-li čtyři hlavní kanály, tedy Instagram, Facebook, TikTok a Twitter, sleduje Letícii přibližně sedm a půl milionu lidí.

To je zhruba třikrát více, než kolik followerů dají dohromady dvě nejlepší české tenistky posledních let Petra Kvitová a Karolína Plíšková, obě velké šampionky a sportovní osobnosti s mezinárodním přesahem. Letícia zkrátka v popularitě hraje Champions League.

„Tolik rodičů mi píše zprávy, že jejich dcery chtějí být jako já – to beru jako požehnání. Ale také je to velká zodpovědnost. Musím udělat všechno dobře. Nemůžu si dovolit jedinou chybu,“ vyprávěla Letícia při krátké návštěvě Prahy.

Nemůžu si dovolit jedinou chybu.

Její program naznačuje, o kom je řeč: přiletěla na večerní party s elitními skateboardisty planety, kteří se v rámci evropské Red Bull Drop In Tour následně předvedli na Štvanici. Letícia už u toho nebyla, neboť hned druhý den ráno zamířila letadlem zpátky přes oceán.

Její program se plánuje na hodiny – mixuje vrcholový sport, reklamní a sponzorské záležitosti, vlastní byznysové aktivity. I proto ji už americký Forbes zařadil mezi nejvlivnější sportovkyně planety. A při našem setkání vůbec neváhá, když dostává otázku, zda se 21. století stane stoletím žen.

„Rozhodně ano, věřím tomu! Svět se hodně mění a ženy získávají větší vliv, nejen ve sportu. Je skvělé, že toho můžu být součástí. Dělám skateboarding dvacet let a konečně se nám dostává pozornosti, jakou si zasloužíme.“

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium