Zachraňte svět! Zachraňte sousedy! Přesně to můžete udělat. Z domova. Z pohodlí.

A nejen tím, že budete nosit roušku a chovat se zodpovědně. To se asi rozumí samo sebou.

V tuhle chvíli to vypadá, že se svět zastavil jako film v zaseknuté promítačce. Nic se nehýbe. Města spí. Byznys spí. A až na výjimky, byznys, když spí, tak se nijak neregeneruje, ale umírá.

A my mu můžeme pomoct se probudit. Jak? Jednoduše. Nepřestaneme utrácet. S rozumem, samozřejmě, ale utrácet. Pošleme prostě do oběhu červené i bílé krvinky.

Každý z nás určitě přemýšlí o tom, jak dlouho mu vydrží úspory, jestli jeho firma přežije zamražené cash flow, jestli přijde výplata nebo jestli mám na výplaty pro své lidi. Jestli koupit to či ono. Pro všechny, kdo si můžou dovolit alespoň trochu pustit chlup, říkám: Pusťme ho.

Je tady totiž velká spousta lidí, kterým příjmy vyschly ze dne na den.

Umělci, herci, hudebníci, divadla. Jak jim pomoct? Kupte si třeba předplatné na příští sezonu. Lístky někdy na léto, kdy už snad svět bude fungovat normálně.

Osobní trenéři, lektoři. Ten, kdo vás pravidelně týral v posilovně, teď nejenže nemá koho buzerovat pod činkami, ale nemá ani příjem. Pošlete mu něco dopředu. Podpořte svého trenéra, učitelku jógy nebo učitele španělštiny. Těm všem teď vyschl přívod a nevědí, co bude.

Majitelé malých krámků, kaváren, restaurací. Pokud to jde, kupte si od nich alespoň něco malého. Objednejte si jídlo domů. Protože až pomine tahle paralýza, už tam nemusí ten malý krámek s kytkami, ta pěkná kavárna nebo ta skvělá restaurace vůbec být.

Pokud plánujete koupit něco většího, nábytek, novou koupelnu, auto, a máte na to, nečekejte na dobu, až to pomine (a až to taky možná zlevní). Pošlete tu krev do oběhu teď. Teď je to nejvíc potřeba, protože se oběh začíná zpomalovat, zadrhávat a zamrzávat.

Pokud jenom trochu můžete, nepřestávejte žít. Nepřestávejte utrácet.

Jestli si říkáte, no jo, mně ale nikdo takhle nepomůže, možná máte pravdu. Ale může vám pomoct příště. A taky to padající domino, které jde v byznysu a ekonomice zatraceně rychle, může k vašemu překvapení a nečekaně doputovat až k vám.

A to nechce nikdo. Tak s chutí do toho. Napište, co jste si koupili, na redakce@forbes.cz. Díky.