Zákaz nočního vycházení, tedy přesně od 21:00 do 4:59 ráno, platí od středečního večera do 3. listopadu, tedy do konce nouzového stavu. To ale nemusí být definitivní datum. Vláda bude rozhodovat o jeho prodloužení.

Zákaz se netýká těch, pro které je pohyb venku zároveň výkonem povolání. Případně budou lidé moct venčit psy do 500 metrů od domova. Výjimky platí mimo jiné i pro cesty do zaměstnání, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku.

Stále ještě ministr zdravotnictví také doporučil, aby všechny firmy, u kterých je to možné, přešly na systém home office. Ve veřejných i soukromých podnicích, pokud je to možné, by tedy měla být přikázána práce z domu.

Maloobchodní prodej v provozovnách bude zakázán v neděli po celý den, v ostatních dnech od 20:00. Omezení se nevztahuje například na čerpací stanice nebo lékárny nebo prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících, jako jsou letiště, železniční stanice nebo autobusová nádraží.

Řešily se i tolik medializované farmářské trhy. Tam se zakazuje prodej, což se ale nevztahuje na pojízdné prodejny, které nabízejí prodej v obcích, kde jinak zboží nelze zakoupit.

Prodejci také mohou prodávat ovoce a zeleninu, mléko a výrobky z mléka, maso a výrobky z masa, vejce, pekařské a cukrářské výrobky, med a výrobky z medu. Má to však zásadní podmínku: vše musí být z domácí provenience.

Na trzích se ale nemůžete příliš zdržet. V místě se totiž zakazuje konzumace potravin. Stánky také od sebe musejí být vzdáleny nejméně dva metry. Na jednom místě navíc nesmí být více než dvacet lidí na 400 metrů čtverečních.

Článek aktualizujeme.