Americký výrobce čipů Intel zvažuje v Evropě v následující dekádě investovat až 80 miliard eur, tedy více než dva biliony korun, aby zvýšil kapacitu výroby čipů v regionu. Uvedl to šéf firmy Pat Gelsinger na Mezinárodní automobilové výstavě v Mnichově.

Intel plánuje na kontinentu vybudovat dvě továrny, konkrétní lokalitu podle Gelsingera oznámí do konce roku. Podle dohadů jsou favority Německo, Francie nebo Polsko. Existující továrna Intelu na polovodiče v Irsku se nově zaměří i na automobilový průmysl.

Gelsinger uvedl, že cílem je „celkový projekt v hodnotě 80 miliard eur v příštím desetiletí, který by byl katalyzátorem pro odvětví polovodičů, katalyzátorem pro celý technologický sektor“.

V březnu Intel, největší výrobce čipů pro deskové počítače a datová centra, v reakci na globální nedostatek čipů oznámil, že rozšíří kapacitu a že firma bude čipy vyrábět i na zakázku pro externí zájemce. V dubnu Gelsinger agentuře Reuters řekl, že společnost začne vyrábět čipy pro automobilky za šest až devět měsíců. Podle agentury Reuters není jasné, zda poslední prohlášení Gelsingera znamenají, že Intel tomuto cíli dostojí.

„Z aut se stávají počítače na pneumatikách. Vy potřebujete nás a my potřebujeme vás. (…) Cílem je vytvořit centrum inovací v Evropě, pro Evropu,“ řekl Gelsinger.

Intel považuje automobilky za klíčovou strategickou prioritu. Gelsinger konstatoval, že podle Intelu budou čipy do roku 2030 tvořit pětinu nákladů na vůz, což je pětinásobný nárůst oproti čtyřem procentům nákladů v roce 2019.

Intel jako jedna z mála společností čipy navrhuje i vyrábí a výrobě čipů dominoval po desetiletí, v poslední době ale nabral ve srovnání s asijskou konkurencí zpoždění ve vývoji. Od doby, kdy společnost Apple představila svůj první chytrý telefon, se jen těžce přizpůsoboval odklonu od osobních počítačů k mobilním zařízením.

Intel je stále ziskový, ale největší rozkvět z éry PC má dávno za sebou, uvedla agentura AP. Apple mu loni zasadil další ránu, když oznámil, že pro své počítače Mac bude používat vlastní čipy.