skip to main content
Český byznys

Hopi miliardáře Piškanina ochromil útok hackerů. Ztráty se počítají na miliony

Všechny světové pobočky holdingu HOPI dnes paralyzoval útok hackerů, který z chodu vyřadil veškeré firemní systémy. Provoz by měl být obnoven ve večerních hodinách, ale i tak to pro firmu znamená ztráty v řádech milionů.

Majitel impéria a 68. nejbohatší Čech František Piškanin odmítá, že by šlo o interní pochybení, zabezpečení firmy podle něj bylo dostatečné. Příčiny útoku sice zatím nezná, může se podle něj však jednat jak o hackerský útok pouze pro zábavu, tak na objednávku s cílem poškodit společnost. Nevylučuje ani odvetu za jeho pomoc uprchlíkům z Ukrajiny.

„Nechci to s tím spojovat, ale pomáháme hned od začátku a ve velké míře. Ale ničeho nelituji, pokládám to za svou morální povinnost a lidské minimum,“ říká zakladatel a majitel logistické firmy HOPI František Piškanin. Vyděrači se firmě zatím neozvali.

Nenapíšeme ani e-mail. Škody jsou hlavně v logistice.

Konkrétně došlo v ranních hodinách k výpadku veškerých informačních systémů holdingu HOPI. Ochromena byla činnost všech jeho poboček v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Rumunsku.

Reklama

„Vypadly všechny IT systémy a servery, chod celé skupiny se zastavil. Nenapíšeme ani e-mail. Škody jsou hlavně v logistice. To, co bylo na dnešek objednáno, už nedovezeme,“ zoufá si Piškanin.

Interní příčiny, které jsou nejčastější příčinou podobných výpadků, nebo slabiny v rámci digitalizace dodavatelsko-odběratelských procesů, Piškanin odmítá. „IT nás stojí šedesát milionů ročně, mám na to vlastní mančaft, všechny ochrany. Na tom stojíme, to je naše přidaná hodnota.“

Bezpečnost si HOPI Holding zabezpečuje sám ze svých zdrojů v kombinaci s externím dodavatelem. Do budoucna hodlá Piškanin udělat vše pro to, aby se podobná situace už nemohla opakovat.

„Určitě bych mohl stát v koutě a být celý červený, kdybych věděl o nějaké oblasti IT, kterou jsme zanedbali. Ale opravdu nevím, co se dá ještě vylepšit. Budeme to analyzovat, a pokud objevíme nějakou skulinku, budeme muset přijmout daná opatření. Naše existence závisí na rychlosti toku informací a fungování IT systémů. Uděláme vše pro to, aby se to už nemohlo opakovat. Ale víte, jak to je. Jednu díru zalepíte a vynoří se zase něco nového,“ dodává Piškanin.