Někdejší spolumajitel České gumárenské společnosti (ČGS) Tomáš Němec je po necelém roce opět panem továrníkem. Místo gum pro kombajny a traktory ale bude vyrábět lyže, tedy zboží, se kterým už dnes obchoduje a ke kterému má jako horal a někdejší vrcholový lyžař blízko. Koupil Sporten, tradičního tuzemského výrobce z Nového Města na Moravě.

Informaci Forbesu potvrdil sám Němec. „Lyže mě zajímají a Sporten je pěkná firma. To je tak všechno, co k tomu mohu říct,“ uvedl bez dalších detailů.

Změnu majitele potvrdil i někdejší spolumajitel firmy a dlouholetý ředitel Sportenu Ján Hudák. „Na hodnocení je brzy, ale věříme, že si sedneme a že to firmu zase posune dál. Pan Němec je nadšený sportovec, takže předpoklady k tomu určitě má,“ říká k tomu Hudák.

Jako nový majitel firmy vystupuje společnost ConsilTech, která spadá pod Němcův nový family office Consillium. Němcovi společnost prodal další průmyslový podnikatel Grzegorz Hóta, který dnes například reorganizuje jihlavský Motorpal.

Čtěte také: Zimní příběh lyží Sporten: doma podceňovaná značka, ve světě špička

Sporten je výrobce lyží pro sjezdové i klasické lyžování s více než stoletou tradicí. Lyže vyrábí pod svou značkou, ale i pro další evropské výrobce. V roce 2015 měla firma tržby kolem 200 milionů korun a čistý zisk byl bezmála 18 milionů. Zaměstnává 150 lidí.

Cenu obchodu ani jedna ze stran nechce komentovat, ale podle odhadů mohlo jít o nižší stovky milionů korun.

Němec se o horský byznys dlouhodobě zajímá. Někdejší vrcholový lyžař hodně času tráví ve své stylové horské chalupě ve Špindlerově Mlýně, vlastní desetinu místního Skiareálu Špindlerův Mlýn, umrtvené společnosti, která nejslavnější areál pronajímá firmě Melida. Ještě jako spolumajiteli ČGS mu patřila společnost Snowhill, provozovatel pěti menších lyžařských středisek v Česku.

Krom toho je většinovým majitelem obchodní firmy LevelSportKoncept, která v Česku zastupuje přední značky vybavení pro zimní sporty – například hůlky Leki, lyže Kästle či technické oblečení Kjus.

Nedávno Forbes přinesl zprávu o tom, že Němec je investorem v projektu nové Sokolské boudy na Černé hoře v Krkonoších. Pro projekt za stovky milionů korun se spojil s místním horským podnikatelem Richardem Kirnigem a developerem Martinem Kulíkem.

Čtěte také: Bývalý gumárník Němec se vrací na hory, postaví boudu na Černé hoře

Jako kovaný průmyslník se o výrobu lyží zajímal už v minulosti. Kroužil například kolem známé slovinské značky Elan. I nyní se na trhu hovoří o tom, že ovládnutí Sportenu je jen jakýsi předvoj před další expanzí v oboru. Němec se prý zajímá o rakouské a německé výrobce a jeho údajným záměrem je vybudovat v oboru velkou výrobní skupinu. Ostatně kapitálové zdroje na to má.

Obří gumárenskou skupinu ČGS, do které patří výrobce průmyslových pneumatik Mitas či značky Rubena a Savatech, Němec se společníkem Oldřichem Šlemrem loni prodali švédské společnosti Trelleborg za zhruba 32 miliard korun.

Od té doby se oba továrníci ve výslužbě vydali na cestu vlastních investičních projektů. Oldřich Šlemr už v létě založil rodinnou investiční společnost R2G, se kterou se ucházel například o Plzeňský Prazdroj a další středoevropské pivovary ze skupiny SABMiller. Němec zatím novou firemní strukturu nepředstavil, nicméně na trhu je známým faktem, že od nového roku do jeho služeb přešli investiční manažeři z poradenské společnosti Patria Corporate Finance Tomáš Klápště a Ondřej Palát.