Dělení majetku dvou svého času mocných mužů pražské politické a podnikatelské scény zároveň, Romana Janouška a Tomáše Hrdličky, vyvrcholilo u lanovek nejslavnějšího českého lyžařského areálu Špindlerův Mlýn.
Důvodem je obchodní i mocenský rozchod, který začal odsouzením Romana Janouška. Horský opar, jenž obklopoval vlastnickou strukturu provozovatele známého areálu, se tak po letech začíná konečně trhat.
V posledních dnech se totiž mění vlastnická struktura Melidy, firmy, která má tamní vleky a lanovky na 40 let v nájmu od sportovních svazů. Tu donedávna vlastnily dvě společnosti, Carepar a SMMR. Zatímco k první se hlásil Igor Rattaj se skupinou TMR společně s Tomášem Hrdličkou, SMMR je zase rajonem bývalého šéfa ČEZ Martina Romana, průmyslníka Michala Koreckého a zřejmě i dalších společníků.
Podle plánů investorů, které lze vyčíst z obchodního rejstříku, se akcie Melidy v držení společnosti Carepar rozdělí na tři hromady – 25 procent v Melidě tak bude držet Igor Rattaj se svou horskou skupinou TMR, 12,5 procenta bude ovládat Tomáš Hrdlička a jeho společnost NVT a dalších 12,5 procenta společnost Skidor. U ní sice není snadné najít konečného vlastníka, neboť za ni vystupuje privátní bankéřka J&T Gabriela Lachoutová a stopa končí u kyperské společnosti Omling Investments Limited, firma ale v minulosti prokazatelně vystupovala u obchodních operací Romana Janouška a podle několika zdrojů Forbesu je jejím konečným beneficientem dodnes právě podnikatel odsouzený za to, že v opilosti srazil v roce 2012 v Praze autem ženu. Ve vězení ale strávil jen rok a čtvrt, poté mu byl trest ze zdravotních důvodů přerušen.
I přes svou obtížnou pozici se snaží své obchodní državy uhájit a stabilizovat. Chvíli to přitom vypadalo, že ho z areálu jeho někdejší společníci vytlačili, podíl v něm totiž donedávna oficiálně držel pouze někdejší zastupitel za ODS v Praze 10 Tomáš Hrdlička, zatímco Janoušek zůstával v pozadí. Nakonec se ale se svým dávným partnerem musel rozdělit. Detaily jejich horského vyrovnání nejsou známy. Jisté je, že to byl právě Roman Janoušek, který do Melidy přinesl menší areál Stoh ve Svatém Petru, za což měl získat podíl přímo v Melidě. Stoh předtím držela skupina Natland Tomáše Rašky, který byl Janouškovým blízkým obchodním spojencem. V Melidě od začátku operuje z pozice šéfa dozorčí rady Janouškova pravá ruka, právník z Hradce Králové Daniel Kučera.
Melidou ale jejich přítomnost ve Špindlerově Mlýně nekončí. Naopak. Oba muži budou mít totiž dost pravděpodobně hlavní slovo i v budoucím rozvoji města. Zatímco Hrdličkovi patří významné pozemky u náměstí za Špindlerovskou hospodou až k někdejšímu letnímu kinu, naproti přes Labe drží pás zajímavé půdy před hotely Savoy a Westend až po restauraci Labužník Roman Janoušek, respektive jeho spolupracovník Daniel Kučera. Ten ve Špindlu sám vlastní hned několik významných nemovitostí a další chce stavět.
A zatímco Janouškovi patří mimo jiné v severní části Špindlu penzion Miluška, Hrdlička koupil od mediálního podnikatele Michala Voráčka hned naproti hotel Hanička. Spolu s dalšími lidmi navíc vlastní hned několik apartmánů v komplexu Savoy. Janoušek je zase dlouholetým obyvatelem apartmánového domu přezdívaného „Želva“ v sousedství hotelu Sněžka.
Přestože nejslavnější éra obou mužů v Praze skončila před několika lety, na horách tomu tak zdaleka není.