Komplikovaný proces vyjednávání o prodeji brněnského startupu Kiwi.com je u konce. Brněnská firma, dříve známá jako Skypicker, potvrdila, že do ní jako strategický partner vstupuje newyorský fond General Atlantic.

Detaily transakce nebyly oznámeny, ovšem už v dubnu Forbes psal o tom, že si General Atlantic pořizuje lehce nadpoloviční podíl. Za něj měl podle našich informací zaplatit zhruba 100 milionů liber, což by celou firmu ohodnotilo přibližně na šest miliard korun.

Jisté je, že z pestré akcionářské struktury vystupuje čtveřice Ondřej Tomek (Impuls Capital), Jiří Hlavenka, Sugilit Invest brněnských investorů Dušana Dvořáka a Jaroslava Kokoluse (patří mu i síť parfumerií Fann) a také bývalá výkonná ředitelka Lucie Brešová.

Ti však dohromady drželi jen 39,6 procenta, takže je jisté, že k nadpolovičnímu podílu jim museli pomoct ostatní spolumajitelé. O kolik se zmenšily jejich podíly, není oficiálně známé.

Potvrzené je jen to, že zakladatel Oliver Dlouhý (i jeho parťák, programátor ze samotných začátků Jozef Képesi) ve firmě zůstává – a podle informací Forbesu i s prakticky nezměněným podílem, tedy lehce pod 25 procenty. Képesi měl v dosavadní struktuře podíl 13,4 procenta. Mezi spolumajiteli je nadále i český investiční vehikl Touzimsky Kapital, který původně držel necelých 22 procent.

„Máme z partnerství s General Atlantic velkou radost, jelikož se spolu vydáváme do nové růstové fáze firmy a plánujeme rozšíření služeb a hodnoty pro zákazníky,“ prohlásil Oliver Dlouhý. „General Atlantic má hodně zkušeností v technologiích i cestovním sektoru a věřím, že nám pomůže dostat se na další level, podobně jako se mu to povedlo u jiných společností.“

General Atlantic se profiluje jako growth equity firma, klade tedy důraz na růst společností, do nichž investuje. Byla založena v roce 1980 a v jejím portfoliu je několik výrazných zástupců travel segmentu, například Flixbus, Uber nebo Priceline. Celkem spravuje aktiva za 31 miliard dolarů.

Vydání Forbesu American Dream!

„Za pouhých šest let se Oliverovi a celému Kiwi.com podařilo vybudovat ziskovou a jednu z nejdisruptivnějších technologických platforem na fragmentovaném globálním cestovním trhu,“ dodal Chris Caulklin, výkonný ředitel General Atlantic.

Kiwi.com původně začínalo jako prodejce letenek nespolupracujících aerolinek, v poslední době se ovšem snaží nabídnout komplexní služby v cestovním ruchu včetně jízdenek na vlak či autobus.

S aktuální transakcí oběma stranám jako finanční poradce pomáhala banka Citi, právní poradenství zařídily kanceláře CMS a DLA Piper.