Jeden z nejnadějnějších českých startupů získal první velké peníze, které mají výrazně nakopnout jeho růst.

Ostravský startup Supernova, který zásadním způsobem zrychluje a zjednodušuje tvorbu mobilních aplikací, dostal seed investici ve výši 1,6 milionu dolarů (36 milionů korun) od EQT Ventures, Credo Ventures a několika soukromých investorů včetně Jakuba Nešetřila, zakladatele služby Apiary, a britského podnikatele Juda Gomily.

„Peníze, které jsme dostali, pro nás vytvoří ranvej na dva roky,“ říká Jiří Třečák, jeden ze dvou zakladatelů Supernovy. Čerstvý kapitál jí má pomoci zrychleně nabrat masu uživatelů. Plán je ambiciózní: ze současných tří tisíc jich udělat do 15 měsíců 100 tisíc.

Mezi uživatele Supernovy by měli patřit především programátoři a vývojáři, kteří vytvářejí mobilní aplikace. Supernova totiž dokáže z designového návrhu přímo vytvořit počítačový kód, který už je hotový k použití.

„To, co umíme, nemá nikdo jiný na světě,“ tvrdil Třečák v profilovém rozhovoru pro únorový Forbes. „V tomhle jsme určitě první, což je také důvod, proč nás vzali do Y Combinatoru,“ zmínil nejprestižnější startupový akcelerátor světa, který sídlí v kalifornském Silicon Valley.

1989
Vydání Forbesu 1989

Supernova v něm na začátku letošního roku byla jako první ryze český startup. Dostala se do vybrané společnosti: Y Combinatorem dříve prošly takové hvězdy jako Dropbox, Airbnb nebo Instacart. Do letošního ročníku bylo navíc vůbec nejtěžší se dostat v celé historii Y Combinatoru – přijato bylo jen procento ze všech žadatelů.

Tříměsíční cyklus v březnu zakončili účastí na takzvaném Demo Day, tedy přehlídce pro stovky investorů. „Byl to pro mě nejvíce stresující den v životě,“ vzpomíná Třečák na svou dvouminutovou prezentaci v San Francisku, pro niž se svůj projev naučil slovo od slova.

Odvedl dobrý výkon, jelikož vzbudil zájem investorů (Třečák tvrdí, že jednali se třemi desítkami potenciálních zájemců) a tři dny poté už měla Supernova předjednanou dohodu na finanční injekci.

Jiří Třečák (vlevo) a Oskar Kořistka, spoluzakladatelé ostravského startupu Supernova

Načasování bylo příhodné: týden předtím ohlásil první kolo investic i designérský softwarový nástroj Sketch. V tzv. sérii A dostal 20 milionů dolarů. „Je vidět, že v téhle oblasti je potenciál,“ komentuje to Třečák.

Jak rychle se ho podaří naplnit Supernově, to se brzy uvidí. V nejbližším plánu je rozšířit tým lidí na 16 a přestěhovat se z Ostravy do Prahy. Supernova se usadí v novém coworkingovém prostoru WeWork na Národní třídě.