Biotechnologický startup z jihomoravského Kyjova uspěl v obrovské konkurenci 180 projektů a stal se jedním z 15 celosvětových finalistů renomované ekologické soutěže Energy Globe World Award. Díky svým obalovým materiálům z houbového mycelia získal už prvenství v české odnoži soutěže E.ON Energy Globe a ve světovém finále se stal prvním českým projektem, který si odnesl ocenění. Od poroty dostal speciální Cenu uznání.

„Mám upřímnou radost z výsledku, kterého Myco dosáhlo. Jeho projekt nezaujal jen v České republice, ale i ve srovnání s dalšími projekty z celého světa. Věřím, že Myco neřeklo poslední slovo a do budoucna o něm ještě hodně uslyšíme. Zároveň jsem moc ráda, že jsme k takovému úspěchu díky soutěži E.ON Energy Globe mohli pomoci. I proto tuhle soutěž v České republice pořádáme. Už teď se také těším na další projekty, které v soutěži E.ON Energy Globe uvidíme příští rok, protože se mohou do dalšího ročníku hlásit už od 1. ledna,“ popisuje Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice. Právě ta národní kolo Energy Globe World Award pořádá.

Houbami chtějí nahradit polystyren

Koníčkem Davida Minaříka, zakladatele Myco, byly a jsou dřevokazné houby a mykologie jako taková. Díky tomu se dopracoval až k výrobě obalového materiálu, pro který se houby staly výchozí surovinou.

Myco se tedy postavilo proti jednorázovým obalovým plastům a tak často používanému pěnovému polystyrenu. Nahrazuje je vlastními, 100% přírodními a funkčními materiály z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu, které jsou kompostovatelné a nenáročné na výrobu.

Vznikají navíc bez škodlivých chemikálií a při jejich výrobě nedochází ani k produkci dalšího odpadu. V suchém prostředí si výrobky z mycelia zachovávají svůj tvar a pevnost, po vystavení vlhkosti nebo bakteriím se začnou samy rozkládat, a jakmile doslouží, je možné je použít i jako hnojivo.

„Náš projekt mě hodně baví čistě pro mechanické vlastnosti výrobků. Spolupracujeme například s internetovou pohřební službou, pro kterou děláme urnu. Pracujeme také na dřevotřískové desce nebo izolaci. Jinak vyrábíme především obaly nahrazující pěnový polystyren,“ říká David Minařík.

Výhra jako cesta do médií

V letošním roce Myco dosáhlo hned několika úspěchů. Prvním bylo vítězství v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která oceňuje a podporuje české inovativní projekty zaměřující se na udržitelnost a energetické úspory. O jejich vítězství tehdy rozhodla veřejnost. Ve světovém finále pak oceňovala odborná porota.

„Přiznávám, že k hlasovacím soutěžím přistupujeme kriticky. Energy Globe to však uchopil velmi dobrým způsobem. Soutěž má dlouhou tradici, je seriózní a jde vidět, že nejde jen o PR. Projekty, které se do soutěže dostávají, jsou zajímavé a prospěšné. A díky soutěži získají velkou mediální pozornost – u odborné i laické veřejnosti. To je pro spousty z nich cennější než peněžní výhra,“ zhodnocuje vítězství Myco v soutěži David Minařík.