Přibližně padesát tisíc evropských firem ovlivní v blízké budoucnosti nová pravidla pro vykazování aktivity v oblasti udržitelnosti a společenské odpovědnosti (ESG). V Bruselu v těchto dnech vrcholí jednání o finální podobě směrnice s označením CSRD, která v této oblasti zavede jednotné standardy. Řada společností si bude muset najmout odborníky, kteří zajistí jejich plnění.
V byznysu s ESG audity se podle odhadů Evropské komise může ročně protočit v přepočtu i více než sto miliard korun. Jádrem debaty o směrnici je proto otázka, kdo je bude provádět. Na audity si brousí zuby takzvaná velká čtyřka – společnosti Deloitte, EY, KPMG a PwC – dominující trhu s finančními audity. A někteří evropští zákonodárci se bojí, že ovládne i ty ‚‚zelené“.
Podle Pascala Duranda, který v rámci bruselských jednání zastupuje Evropský parlament, mají zmíněné firmy ‚‚de facto monopol, který jim za pár let umožní si účtovat, cokoli budou chtít“. Durand proto požadoval, aby finanční a nefinanční ESG audity nemohla provádět stejná společnost.
Proti tomuto oddělování se však kromě zástupců velké čtyřky staví i další velké evropské organizace. ‚‚Vyvolává to dojem, že udržitelnost a finanční výkonnost spolu úzce nesouvisí,“ uvedla Alexia Fermia, poradkyně pro udržitelnou finanční politiku v Evropské bankovní federaci. Separace auditů podle ní firmám ‚‚nevyhnutelně zvýší náklady“.
Velká čtyřka už na rostoucí důležitost ESG zareagovala miliardovými investicemi. Společnost Deloitte minulý měsíc oznámila, že do aktivit v oblasti udržitelnosti a klimatu nalije miliardu dolarů. Obnášet to bude i školení pro všech jejich 340 tisíc zaměstnanců. Podobný plán má i KPMG, která se loni v říjnu zavázala k investici do ESG agendy ve výši 1,5 miliardy dolarů.
Nejambicióznější je v tomto směru PwC. Společnost hodlá během pěti let investovat dvanáct miliard dolarů a najmout sto tisíc nových lidí. Nové zaměstnance pro ESG agendu shání i EY, kde se této oblasti momentálně věnuje zhruba 2400 lidí. ‚‚Moc se to neliší od digitální revoluce, kdy se firmy musely adaptovat na využívání internetu,“ zhodnotil tlak na udržitelné podnikání šéf ESG sekce v EY Bruno Sarda.
Nová evropská směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) by měla nahradit dřívější direktivu NFRD (Non-Financial Reporting Directive) z roku 2014.
Aktualizovaná pravidla dopadnou na přibližně pětkrát více firem, jsou v nich podrobnější požadavky a zároveň by nové ESG reporty měly být dostupnější.
‚‚Znamená to vyšší transparentnost pro občany, spotřebitele i investory, takže firmy se budou moct naplno chopit své společenské role. Toto je konec greenwashingu (ukrývání skutečných dopadů za falešná prohlášení, pozn. red.),“ uvedl francouzský ministr financí Bruno Le Maire.
Konečná podoba směrnice by měla být dojednána do konce měsíce, kdy Francii končí předsednictví v Radě Evropské unie a převezme jej Česká republika.
Na vyšší transparentnost firem v oblasti ESG tlačí i Spojené státy. Investoři, kteří v posledních letech čím dál víc preferují udržitelné společnosti, přiměli i tamní Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) k sestavení tvrdších pravidel pro reportování dopadů na životní prostředí.
Evropa je však v tomto směru přísnější. Jedním z důvodů je, že Unie na rozdíl od USA může stavět na evropském klimatickém zákonu, který právně zavazuje země EU k plnění Pařížské dohody o snižování emisí. Americký Kongres žádnou legislativu související s klimatickou změnou nepřijal.