Pokud vám přijdou nemovitosti z aktuálního žebříčku nejdražších bytů a domů příliš usedlé a hledáte něco s bohatou a dobrodružnou historií, zbystřete. Na trhu je k prodeji hrad v Dolních Kounicích, jehož historie sahá až do roku 1162, kdy byl jeho prvním vlastníkem Vilém z Kounic.

Podle Jana Bareše, obchodního a strategického ředitele realitní kanceláře NRG International Realty, která prodej zprostředkovává, má hrad na základě znaleckého posudku hodnotu dokonce půl miliardy korun.

Reálnou hodnotu ovšem určí jedině cena, na které se potká nabídka s poptávkou. Aktuálně to vypadá na částku někde mezi 150 a 200 miliony korun. V době tvorby březnového žebříčku Forbesu se cena pohybovala kolem stovky milionů – z toho důvodu se hrad do první desítky nedostal.

„Na trhu je to naprostá rarita. Především svou velikostí. Historicky je to také velmi zajímavá stavba, bylo to sídlo jednoho z nejvýznamnějších rodů v Čechách a došlo tam například k usmíření Čechů a Moravanů v roce 1185,“ uvádí Bareš.

Hrad vlastní brněnská společnost L. V. P., která areál koupila od rodiny Edlů, jíž byl hrad vrácen v restituci v roce 1992. Jednatel společnosti František Zoubek o prodeji mluvil už v loňském roce, přičemž jako důvod zmiňoval svůj vyšší věk a s ním spojené zdravotní obtíže a také skutečnost, že o pronájem jednotlivých menších částí areálu, na které objekt rozdělil, nebyl příliš zájem.

Současná podoba hradu, který je památkově chráněný, vzešla z přestaveb a změn, kterých během staletí proběhlo několik. Na místě původního opevnění vznikl už v roce 1181 premonstrátský klášter, který následně na svou obranu vybudoval nový gotický hrad.

V šestnáctém století byl hrad přestavěn v renesančním slohu a další přestavbu zařídili Drnovští z Drnovic na přelomu století šestnáctého a sedmnáctého. Po dalších majetkových změnách byl areál, plnící funkci zámeckého sídla, v roce 1974 zestátněn.

Od roku 2007 se hrad po rozsáhlých investicích společnosti L. V. P. otevřel veřejnosti, přičemž do oprav putovalo podle loňského vyjádření současného majitele přes sto milionů korun. Nyní se v areálu konají například svatby, firemní akce i klasické turistické prohlídky.

Prostory by měly sloužit i společnosti TEPfactor, která pořádá týmové hry inspirované známou televizní soutěží Pevnost Boyard.

info Foto NRG International Realty

Takto velké hradní areály se na trhu často neobjevují. Podle Jana Bareše se prodávají spíše menší hrady.

„V minulosti je hodně kupovali Rusové, kteří je většinou rekonstruovali. Dnes jsou mezi kupci spíše lidé, kteří mají rádi třeba umění a potřebují někam umístit sbírky,“ uzavírá Bareš.