Každý rok vybírá UNESCO nejzajímavější a unikátní místa na celé planetě a přidá je do seznamu světového dědictví. Porota složená ze zástupců 21 států letos vybírala v ázerbájdžánském Baku celých 10 dní mezi tisíci navrhovanými kandidáty.

Zapsání na seznam okamžitě zvýší hodnotu a prestiž místa a přiláká i zájem turistů a nový byznys. Státy se zavázaly, že všechna místa na seznamu UNESCO musí zachovat pro jejich „mimořádnou hodnotu“. K dnešnímu dni seznam čítá 1121 výjimečných míst v 167 zemích světa, nejvíce z nich najdete v Itálii a Číně (55), Španělsku (48), Německu (46), Francii (45), Indii (38) a Mexiku (35). V Česku jich je 14.

Letos na seznam přibylo 29 nových staveb a míst.

Tady je seznam všech vybraných míst, kam byste se měli podívat.

Vyhaslá sopka Budj Bim, Austrálie

Budj Bim je gunditjmarský název pro vyhaslou sopku Mount Eccles, která zhruba před 40 tisíci lety svou erupcí narušila přirozený odvodňovací systém, a vnikl tak složitější terén z bažin a mokřadů.

Historické centrum Şəki s Chánovým palácem, Ázerbájdžán

Největší turistickou atrakcí tohoto města ležícího na Kavkazu je krásně zrekonstruovaný Chánův palác z 18. století, který je sice poměrně malý, ale má nádhernou vnitřní výzdobu. Ubytujte se v místním karavansaraji neboli historickém hostinci, který v současné době slouží jako hotel.

Pohřebiště Tilmun, Bahrajn

Toto „město života“, jak by se sumersky dal přeložit název místa, bylo postaveno mezi lety 2050 a 1750 před naším letopočtem a nachází se na západní části ostrova.

Město Paraty a ostrov Ilha Grande, Brazílie

Přírodní a kulturní památka v jednom. Na pevnině najdete historické městečko Paraty a na ostrově vás čeká chráněná část brazilského lesa.

Starobylé železářské lokality, Burkina Faso

Pece na tavení železa se nacházejí v různých částech tohoto vnitrozemního afrického státu. Většina z nich se datuje do osmého století před Kristem.

Nápis na kameni, Áísínai’pi, Kanada

Na planinách mezi Kanadou a Spojenými státy se nachází skály, na kterých jsou obrazce staré 3800 let.

Archeologické ruiny města Liang-ču, Čína

Z Velké čínské zdi a Hedvábné stezky si na chvíli odskočte do tohoto pět tisíc let starého města bývalé zemědělské civilizace.

Hnízdiště stěhovavých ptáků podél pobřeží Žlutého moře a Pochajského zálivu, Čína

Tato nádherná biosférická rezervace pro stěhovavé ptáky je krásná nejen na pohled díky stovkám druhů květin, ale i na poslech. Ráj pro všechny ornitology světa.

Krajina pro chov a výcvik slavnostních koní v Kladrubech nad Labem, Česko

V nádherném historickém hřebčíně Kladruby na Labem se chovají slavní bělouši českého plemene starokladrubských koní, které se začalo šlechtit v roce 1579.

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří, Česko

Z této nenápadné oblasti v krušnohorských lesích se šířily významné vynálezy a hornické inovace do celé Evropy. Dodnes zde při procházkách najdete památky.

Francouzská jižní území a moře, Francie

Developerům vstup zakázán. Tyhle ostrovy jsou tak vzdálené od pevniny, a tudíž nedotčené civilizací, že se z nich staly zachované „vitríny“ biologické evoluce a unikátní místo pro vědecký výzkum.

Vodohospodářský systém Augsburgu, Německo

Tento fascinující vodohospodářský systém se vyvíjel od 14. století až dodnes a na něm se vystavěly základy znalostí platných dodnes.

Národní park Vatnajökull – dynamická povaha ohně a ledu, Island

Jste-li fanoušky Hry o trůny a už jste projeli všechny lokace, kde se seriál natáčel, máte další tip: zajeďte si do Národního parku Vatnajökull, kde se střetává ledová krajina s tou sopečnou. A píseň o ohni a ledu může začít.

Město Džajpur, Indie

Džajpur, kterému se také přezdívá „růžové město“, se začal stavět v roce 1727. A co na tom bylo nevídané, už tehdy podle pečlivého architektonického plánu.

Důlní dědictví Ombilin v Sawahluntu, Indonésie

Ve starém důlním městě, které postavili nizozemští kolonizátoři na konci 19. století, dodnes najdete síť železnic, které propojují doly s přístavem na pobřeží.

Hyrcanské lesy, Írán

Tyhle husté lesy se rozpínají na 55 tisících metrech čtverečních kolem Kaspického moře. Domov v nich má na 80 druhů ptáků a 58 druhů savců.

Babylon, Irák

Pozůstatky starobylého města, které bylo v pozdějším období hlavním městem Babylonie a Novobabylonské říše.

Kopce Prosecco di Conegliano a Valdobbiadene, Itálie

Máte rádi prosecco? Teď máte o důvod víc, proč si ho zajet vychutnat přímo do regionu, kde se tvoří – nejde přece jen o konzumaci alkoholu, ale také o světové dědictví, že ano.

Skupiny kofun v oblastech Mozu a Furuiči, Japonsko

Další pohřebiště. Tentokrát 49 mohyl různých velikostí a tvarů postavených zhruba mezi třetím a sedmým stoletím.

Seowon, neokonfuciánské akademie, Korea

Akademie jsou rozdrobené po celé jižní části země. Jde o historické stavby a kulturní střediska vystavená v období mezi 15. a 19. stoletím.

Plocha megalitických hrnců v Xiengkhuangu, Laos

Krajina, která se také výstižně nazývá Planina hrnců, je poseta asi pěti tisíci megalitických kamenných nádob, vysokých od jednoho do tří metrů a vážících až šest tun.

Pagan, Myanmar

Hned vedle Kambodže je Myanmar v posledních letech čím dál vyhledávanější destinací pro všechny, které už omrzelo Thajsko a Vietnam. Toto starověké město s více než 2500 buddhistickými chrámy je rozhodně jedním z instagramových must have.

Region pravěkých pazourkových dolů Krzemionki, Polsko

Více než šest tisíc let starý rozlehlý areál dolů, kde se těžily pruhované pazourky, je už šestnáctým polským místem zapsaným na světovém seznamu UNESCO.

Královská budova Mafra – palác, bazilika, klášter, zahrada a lovecký park Cerco, Portugalsko

Stejně jako Česko i Portugalsko letos dostalo dva zářezy. Prvním z nich se stal palácový komplex ze začátku 18. století 40 kilometrů severně od Lisabonu.

Svatyně Bom Jesus do Monte v Braze, Portugalsko

Jako druhé se z Portugalska na seznamu umístilo poutní místo s monumentálním schodištěm, kde pochopíte, že vystoupat „do nebes“ je vážně fuška.

Kostely Pskovské školy architektury, Rusko

Zachovaná centrální pevnost a částečné středověké opevnění najdete v centru města Pskov.

Kulturní krajiny Risco Caído a posvátné hory na ostrově Gran Canaria, Španělsko

Tušili jste, že na Kanárských ostrovech kdysi dávno žili lidé, kteří vyznávali kosmologii? Pozůstatky po nich se právě zapsaly na světový seznam UNESCO.

Observatoř Jordella Banka, Spojené království

Začala se používat v roce 1945 a stala se z ní jedna z nejdůležitějších výzkumných stanic na celém světě.

Architektura 20. století Franka Lloyda Wrighta, USA

Po desítkách let a desítkách nominovaných staveb slavného amerického architekta se letos konečně na seznam zapsalo osm staveb, které stojí napříč Spojenými státy. Asi nejznámější je vila Fallingwater, skrz niž protéká řeka s vodopádem.