Sedmidílný seriál článků Hříchy na volné noze, jehož první díl máte před sebou, má přímočarý záměr: upozornit na časté chyby, kterých se profesionálové na volné noze dopouštějí. A dát jasné doporučení, jak se jim vyhnout. A začneme střídáním řemesel.


Nezávislí profesionálové obvykle vykonávají konkrétní profesi či řemeslo. Jinými slovy, jde o profesionály s veřejně deklarovanou odborností a na tu si je pak jako zákazníci najímáme. Když je odborník dobrý, tak se to časem rozkřikne. Lidé říkají: „Za tím jdi!“

Ustálenému spojení kvality mezi osobou profesionála a jeho odborností či řemeslem říkáme dobré jméno. A když máte dobré jméno, tak zákazníci nepoptávají službu, ale přímo vás. Protože slyšeli, že jste skvělí. A to chcete, protože tak chodí práce za vámi a ne naopak.

Když mí rodiče stavěli dům, vysnili si nábytek od nejlepšího stolaře ve městě, který je na roztrhání. Nechal je půl roku čekat ve frontě, ale výsledek stál za to. A teď si představte, že by mu zavolali a on by řekl: „Nábytek? Ten já už nedělám. Teď jsem elektrikář. Nechcete místo nábytku solární panel?“ — „Hmm, aha, tak my se možná časem ozveme…“

Proč je to špatně?

Střídání profesí je problémové, protože brání rozvoji dobrého jména, které je předpokladem dlouhodobé úspěšnosti nezávislého profesionála. Když budete dělat chvíli to a pak zas ono, vzbudí to jenom zmatení a pochybnosti. U nezávislých odborníků vnímáme vytrvalý zájem o profesi jako důležitý znak kvality. Nechceme rychlokvašky. Chceme experty.

stridani

Chtěli byste nový web od člověka, který ještě před rokem stloukal stoly a předtím prodával po domech pojistky? Já tedy v žádném případě! Jako zákazníci moc dobře víme, že náročná práce vyžaduje zkušenosti a odbornost, proto si ji neděláme sami. Podmínkou profesionálního zvládnutí je dlouhodobá praxe.

Historicky byli lidé střídající profese vnímáni jako pomahači. I dnes je těžké takového člověka na cokoli doporučit. Můžete namítnout, že oportunistické střídání oborů má i své výhody, protože můžete kopat tam, kde cinká zlato. Ale to funguje, jen dokud jste mladší a hbitější než jiní kopáči. S přibývajícím věkem roste význam oborové reputace. Odbornost vítězí.

Jak to řešit?

Držte se svého oboru. Evoluce odbornosti nebo postupná specializace je samozřejmě v pohodě, pokud to dává vnitřně i navenek smysl.

Ale neměňte profesi zbůhdarma jen proto, že máte nového koníčka a iluzi, že vás bude skvěle živit. Nebo proto, že máte krizi středního věku a chcete najednou začít nový život. Změnit profesi znamená mnohdy začínat od píky, a to může být pro dospělého člověka, který je zvyklý na určitý životní standard, velmi nepříjemné.

Další možnost je přidat druhý obor. Ve světě freelancingu (práce na volné noze) se poslední dobou více prosazují dvouoboroví profesionálové, kteří se snaží o rozumnou syntézu mezi dvěma různými obory.

A pokud vás to opravdu táhne na všechny strany, ponechejte si aspoň jeden obor jako hlavní a jasně to tak prezentujte navenek. To ostatní vyčleňte jako projekty, startupy, nebo v krajním případě samostatné firmy, třeba i ve spolupráci s jinými profesionály.

Ostatně, jako zákazníci vnímáme úplně jinak profesionála, který pětkrát změnil profesi, a podnikatele, který postupně rozjel pět úspěšných firem v různých oborech. Od nezávislého profesionála očekáváme přeci jen větší stálost a věrnost oboru.

Příště: Nespolehlivost


Robert Vlach působí jako podnikatel a podnikatelský poradce. Od roku 2005 se v Česku jako publicista, konzultant a lektor věnuje systematické podpoře a popularizaci podnikání na volné noze (freelancingu) prostřednictvím internetového portálu www.navolnenoze.cz.

Autor ilustrace: Libor Páv