Richard Yu má se svým čínským přízvukem s angličtinou trochu problém. Slova střílí s kadencí kulometu, takže mu občas není rozumět, v lepším případě to někdy zní jen vtipně.

Jenže o to tady teď nejde. Šéf mobilní divize čínského gigantu Huawei stojí na pódiu, za jeho zády se na dvacetimetrovém projekčním plátně míhají záběry nového telefonu, a když ho Yu konečně vytáhne z náprsní kapsy, spustí se v sále, kde sedí téměř tisíc hostů, spontánní aplaus.

4-The new Huawei P8max

Richard Yu představuje Huawei P8 Max – zvětšenou verzi základního modelu s úhlopříčkou 6,8 palce.

Huawei ve středu v Londýně velkolepým způsobem představilo svoji novou vlajkovou loď, chytrý telefon P8, a pokud vám to připomíná styl, jakým Tim Cook na podzim uvedl na trh nový iPhone 6, pak jste blízko.

Yuova firma totiž chtěla do světa vyslat ještě jednu zprávu: Zapomeňte na to, že vyrábíme levné telefony s pochybnou kvalitou. Teď nastal čas, abychom šlapali na paty i Applu.

A nákladná a nablýskaná show v budově Old Billingsgate na břehu Temže, jen pár kroků od Tower Bridge, na kterou Huawei svezlo novináře z celého světa, byla samozřejmě součástí plánu.

„Chceme se stát nejlepším výrobcem chytrých telefonů na světě a zároveň být jedním z nejdůležitějších hráčů na trhu,“ říká pro Forbes Jen-ming Wang, šéf Huawei pro střední a východní Evropu, a mrkne na stříbrný P8 ve své dlani. „Proto se také snažíme posunout k prémiovým modelům.“

Huawei P8_Combination_C2_UI_Black BG_Product photo_EN_JPG_20150401(2)

Huawei P8 má na tloušťku pouhých 6,4 milimetru. Konkurenční iPhone 6 pak 6,9 milimetru.

Tři z pěti největších výrobců mobilů na světě jsou z Číny, jenže tamní telefony dodnes bojují s pověstí laciných přístrojů a to logicky komplikuje rozvoj i Huawei. Proto jeho vedení v Londýně kladlo tak velký důraz na kvalitu. „Nezměníme to přes noc, ale jednou ano,“ věří Wang.

To jinými slovy znamená i zaútočit na neotřesitelnou pozici Applu. Huawei to sice na rozdíl od svého čínského konkurenta Xiaomi neříká tak nahlas, jeho ambice je ale přesto jasná. Ostatně právě na srovnání s iPhonem 6 byla postavená i Yuova prezentace v Londýně.

Paradoxní je, že design P8, barevné provedení i zadní kovová část telefonu jsou v mnoha ohledech poslednímu modelu Applu podobné. Několika parametry ho ale tenhle přístroj naopak předčí.

Novinka od Huawei je tenčí (6,4 milimetru) a oproti iPhonu 6 má mít i kvalitnější fotoaparát – lépe zvládá nedostatek světla, má dvojnásobně účinnější stabilizaci obrazu, údajně i přirozenější barvy a s pomocí dlouhé závěrky vás i nechá kreativně „kreslit“ světelné čáry. Možná to nevyužijete, ale efektní to každopádně je.

https://www.youtube.com/watch?v=WTmPGdmz4gM

Na rozdíl od většiny čínských konkurentů podporuje P8 i evropské sítě LTE, při připojení přes wifi vás umí automaticky přepínat mezi nejsilnějšími sítěmi v dosahu a chlubí se i rychlejším připojením k mobilní síti v zahraničí, což asi nejvíc oceníte po přistání v letadle.

A pokud náhodou tenhle mobil doma založíte někam mezi několik vydání Forbesu a nemůžete ho najít, je tady vtipná funkce, díky které už nebudete zoufale shánět někoho, kdo vás prozvoní – stačí nahlas vyslovit předem nastavený povel, a pokud je telefon v dosahu, sám se přes reproduktor ozve zpátky.

„Představili jsme telefon, který může hodně lidem ulehčit život, přitom je pořád za rozumnou cenu. To je naše filozofie – každý si může užít špičkovou technologii, a přitom nemusí platit zbytečně moc peněz,“ tvrdí Wang. P8 se například v Česku má prodávat za necelých 13 tisíc korun.

Huawei sice nevyrostlo tak skokově jako Xiaomi, a přestože jeho dominantní oblastí stále zůstávají spíš síťová řešení, loni už prodalo 75 milionů smartphonů za téměř 12 miliard dolarů. V žebříčku celosvětových prodejů mu patří čtvrté místo – druhý Apple prodal 192 milionů telefonů.

7-The Huawei P8 is about to begin

Old Billingsgate býval kdysi největší rybí trh na světě, dnes impozantní hala na břehu Temže hostí jednu show za druhou.

V Huawei teď podle všeho doufají, že se díky nové P8 tenhle rozdíl letos opět ztenčí. „Apple je lídr tohoto průmyslu a my se od něj pořád musíme učit. Nechceme s nimi soupeřit, chceme jít vlastní cestou a zlepšovat se krok za krokem. A kdoví, co přinese budoucnost,“ usměje se Wang.

Pokud má jeho značka jednou Apple skutečně porazit, zásadní bude, jak se letos Huawei povede vstup na americký trh. Pro běžné Američany je to totiž naprosto neznámé jméno a pro americké politiky, kteří se obávali možné čínské špionáže, ještě donedávna také bezpečnostní hrozba.

Tajná zbraň Huawei ale nakonec dostala úplně jinou podobu. Ultratenkého smartphonu s úhlopříčkou 5,2 palce, který si věří, že má na to, aby porazil i iPhone.


Čtěte také:

Do Česka přichází (prý) nejlepší telefon na světě. Bude z něho hit?