Energetická společnost UCED z investiční skupiny Creditas miliardáře Pavla Hubáčka plánuje v Chomutově postavit novou paroplynovou elektrárnu. Město má zásobovat teplem a elektrickou energií a částečně tak nahradit dosavadní dodávky z uhelné teplárny v Prunéřově. Elektrárna by měla být spuštěna v roce 2027 a do budoucna by podle plánů firmy mohla přejít zcela na vodík. ČTK o tom dnes informovala skupina UCED. Náklady na projekt společnost neoznámila.

UCED v současné době v Chomutově vlastní distribuční soustavu na elektřinu. „Elektrárna bude mít až o sedmdesát procent méně emisí oproti uhlí a zároveň bude sloužit jako záložní zdroj tepla pro město Chomutov, což zvyšuje energetickou bezpečnost regionu. Jedná se o špičkovací zdroj, který slouží k vykrývání krátkodobého nedostatku elektrické energie v síti,“ řekl investiční ředitel UCED Richard Holešinský.

Nový energetický zdroj budou tvořit tři plynové a parní turbíny s plánovaným výkonem téměř 300 megawattů. Pohánět ho bude zemní plyn s příměsí vodíku.

„Při spuštění v roce 2027 je naší snahou využívat dvacet procent vodíku a máme cíl tento podíl zvyšovat. Chomutov se tak v budoucnu zařadí k prvním městům s elektrárnou na vodík,“ podotkl Holešinský. Elektrárna podle něj zároveň zapadá do firemní strategie, která počítá s vybudováním agregačního bloku o výkonu 1000 megawattů do roku 2030.

Stavba elektrárny by měla začít na konci příštího roku. V současnosti je projekt ve schvalovacím procesu v rámci vyhodnocení dopadů na životní prostředí. V okolí elektrárny chce UCED postavit veřejný park, rekreační a sportovní zóny. Vyroste v místě u dnešní skládky uhlí v těsné blízkosti elektrárny u ulic Pražská a Na Moráni. V okolí elektrárny je v plánu také instalace dobíjecích stanic pro elektromobily.

Skupina UCED je jedním z distributorů elektřiny v Česku. Její distribuční soustavy zásobují energií více než 6000 stálých odběratelů, mezi nimiž jsou průmyslové podniky, logistická centra, administrativní budovy, ale také rezidenční čtvrti. UCED je součástí investiční skupiny Creditas, která se zaměřuje především na dlouhodobé investice v konzervativních odvětvích.