skip to main content
Byznys

Hudba do českých škol. Miliardář Komárek kupuje piana Petrofu, která odmítla Čína

Rodinná nadace podnikatele Karla Komárka koupila všechny klavíry, které od tradičního českého výrobce Petrof odmítl převzít čínský odběratel. Ten tak učinil z obavy ze sankcí, o kterých mluví čínští vládní představitelé v souvislosti s návštěvou předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu.

Reklama

Potvrdila to dnes majitelka společnosti Petrof Zuzana Ceralová Petrofová a spoluzakladatel nadace Karel Komárek.

„Že klavíry koupíme, jsme se rozhodli hned, jak jsme se o problému dozvěděli. S manželkou jsme se domluvili, že je naše nadace obratem věnuje českým školám. Přáli bychom si, aby se těch 11 nástrojů stalo symbolem české hrdosti a soudržnosti,“ uvedl Karel Komárek pro server Seznam Zprávy Byznys.

Česko je úspěšná, a hlavně svobodná země.

„Vážíme si toho velkorysého kroku a jsme rádi, že se naše klavíry dostanou do českých škol. Mne osobně nejvíc překvapila rychlost a rozhodnost Karla Komárka, s jakou k tomuto neplánovanému obchodu přistoupil,“ uvedla majitelka a prezidentka společnosti Petrof Zuzana Ceralová Petrofová.

Zuzana Ceralová Petrofová | Foto Petrof
Reklama

Podle ní je celá dodávka k dispozici ve skladech v Hradci Králové a nic nebrání její distribuci. Byla totiž připravena pro export do chvíle, než jim odběratel pro Peking a okolí napsal, že se v Číně mluví o tom, že čínská vláda chce uvalit sankce na Českou republiku a její zboží, a že on nemá na to, aby platil pokuty. Požádal tedy o pozastavení dodávky. Pro firmu Petrof je pozastavení dodávek velmi nepříjemné. „Po složitém roce, kterým si všichni procházíme, je taková zakázka více než důležitá,“ dodává Petrofová.

Nadace KKFF vypíše v nejbližších dnech pro školy grantovou výzvu, na jejímž základě mohou školy o klavíry a pianina žádat.

Spoluzakladateli KKFF jsou Karel Komárek a jeho žena Štěpánka Komárková. Nadace se dlouhodobě zaměřuje na podporu českého kulturního dědictví – hlavním projektem v této oblasti je hudební festival Dvořákova Praha, který probíhá i za současných přísných hygienických opatření.

Kromě toho se manželé Komárkovi dlouhodobě věnují rozvoji českého veřejného prostoru, životnímu prostředí a vzdělávání – to zastřešuje Nadace Proměny Karla Komárka. KKFF podporuje americké kulturní Kennedyho centrum ve Washingtonu, stejně jako jednotlivce a skupiny v Česku.

Letos na jaře se KKFF rychle a výrazně zapojila do pomoci v boji proti pandemii – 240 organizacím pečujícím o seniory bleskově vyplatila přes 20 milionů korun.

Reklama
Reklama