skip to main content
Byznys

Hudba do českých škol. Miliardář Komárek kupuje piana Petrofu, která odmítla Čína

2 minuty čtení

Rodinná nadace podnikatele Karla Komárka koupila všechny klavíry, které od tradičního českého výrobce Petrof odmítl převzít čínský odběratel. Ten tak učinil z obavy ze sankcí, o kterých mluví čínští vládní představitelé v souvislosti s návštěvou předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu.

Reklama

Potvrdila to dnes majitelka společnosti Petrof Zuzana Ceralová Petrofová a spoluzakladatel nadace Karel Komárek.

„Že klavíry koupíme, jsme se rozhodli hned, jak jsme se o problému dozvěděli. S manželkou jsme se domluvili, že je naše nadace obratem věnuje českým školám. Přáli bychom si, aby se těch 11 nástrojů stalo symbolem české hrdosti a soudržnosti,“ uvedl Karel Komárek pro server Seznam Zprávy Byznys.

Česko je úspěšná, a hlavně svobodná země.

„Vážíme si toho velkorysého kroku a jsme rádi, že se naše klavíry dostanou do českých škol. Mne osobně nejvíc překvapila rychlost a rozhodnost Karla Komárka, s jakou k tomuto neplánovanému obchodu přistoupil,“ uvedla majitelka a prezidentka společnosti Petrof Zuzana Ceralová Petrofová.

Zuzana Ceralová Petrofová | Foto Petrof
Reklama

Podle ní je celá dodávka k dispozici ve skladech v Hradci Králové a nic nebrání její distribuci. Byla totiž připravena pro export do chvíle, než jim odběratel pro Peking a okolí napsal, že se v Číně mluví o tom, že čínská vláda chce uvalit sankce na Českou republiku a její zboží, a že on nemá na to, aby platil pokuty. Požádal tedy o pozastavení dodávky. Pro firmu Petrof je pozastavení dodávek velmi nepříjemné. „Po složitém roce, kterým si všichni procházíme, je taková zakázka více než důležitá,“ dodává Petrofová.

Nadace KKFF vypíše v nejbližších dnech pro školy grantovou výzvu, na jejímž základě mohou školy o klavíry a pianina žádat.

Spoluzakladateli KKFF jsou Karel Komárek a jeho žena Štěpánka Komárková. Nadace se dlouhodobě zaměřuje na podporu českého kulturního dědictví – hlavním projektem v této oblasti je hudební festival Dvořákova Praha, který probíhá i za současných přísných hygienických opatření.

Kromě toho se manželé Komárkovi dlouhodobě věnují rozvoji českého veřejného prostoru, životnímu prostředí a vzdělávání – to zastřešuje Nadace Proměny Karla Komárka. KKFF podporuje americké kulturní Kennedyho centrum ve Washingtonu, stejně jako jednotlivce a skupiny v Česku.

Letos na jaře se KKFF rychle a výrazně zapojila do pomoci v boji proti pandemii – 240 organizacím pečujícím o seniory bleskově vyplatila přes 20 milionů korun.

Reklama
Reklama