Vlastně je to s hvězdnými manýry pořád dokola: Hlavně ať máme Hennessy, Moët a k tomu hromady kuřecího. Takový standard, nad kterým se už žádný hudební promotér nezastaví. Taky Anthony Jouet tohle slyšel už mockrát, protože dekádu pořádá koncerty světových hvězd – třeba Black Eyed Peas, Beyoncé, Leonarda Cohena nebo Kylie Minogue.

Tenhle Francouz projel půl světa, než se dostal do Prahy, kde jeho posledním projektem byl koncert americké hiphopové dvojice Rae Sremmurd. A jestliže už je ze své praxe zvyklý skoro na vše, tady malé překvapení přece jen zažil. K obvyklým požadavkům totiž přibyl ještě jeden dotaz: Chceme si koupit „sneakersky“, kam máme zajít?

anthony

Promotér Anthony Jouet. 

Byla to jen úsměvná epizoda velkého dne produkční agentury Fource Entertainment, kterou Jouet spoluvlastní. A která se ve svém byznysu potýká tak trochu s náhodou. „Pořádání koncertů je risk. Díky know-how a zkušenostem umíme řadu věcí předpokládat, některé z nich ale neovlivníme. Třeba počasí, nemoc nebo náhlý odchod člena kapely,“ říká v Česku žijící Francouz pár minut před vystoupením ve Velkém sále pražské Lucerny. Žádná nervozita, spíš očekávání, jak se tato akce vydaří.

Třiatřicetiletý Jouet měl ale tentokrát štěstí, vstupenky byly vyprodané během pár týdnů a vše šlo podle plánu. „O Rae Sremmurd jsme nemuseli dlouho přemýšlet. Po jejich prvním koncertu v menším Lucerna Music Baru byla poptávka tak vysoká, že Velký sál Lucerny byl logický krok,“ vysvětluje Francouz. 

Za minulý rok se svým čtyřčlenným týmem uspořádal na 70 koncertů a letos má v plánu toto číslo překonat. Žánry pro něj nejsou určující. Naopak, jde mu hlavně o kvalitu, aktuálnost a v neposlední řadě taky o to, jestli bude akce zisková.

„Když budeme pořádat koncerty třeba v Chapeau Rouge, pak neuděláme nikdy velké peníze. To ale neplatí o Lucerně, kde můžete na vstupenkách vydělat až půl druhého milionu korun,“ říká Jouet a dodává, že přesně takový obnos utržili na posledním koncertě bratrů Rae Sremmurd, jejichž hity se umisťují na vrcholu nejprestižnějšího žebříčku prodejnosti singlů v USA.

Čtěte také: Šéf českého rapu. Vydělává miliony, i když za hudbu nikdo platit nechce

I když se za hodinové vystoupení jedná o poměrně velké peníze, agentuře Fource zbude jen zlomek. Většinu peněz získá interpret, který si ale podle Joueta u nás nevydělá tolik, co na Západě.

„Proto americké hudební hvězdy v prvním cyklu jezdí turné kvůli lepší nabídce do evropských zemí typu A, kam patří třeba Anglie, Německo, Nizozemsko, a teprve ve druhém cyklu do zemí B, kde je Česko, Polsko, Maďarsko a další země na Východě,“ vysvětluje hudební podnikatel.

DSC_9381

Bratři Swae Lee a Slim Jxmmi aka Rae Sremmurd.

K produkci se dostal, když mu bylo dvaadvacet. V okolí rodné vesnice Montjean sur Loire ve Francii pořádal menší festivaly, do toho fungoval jako agent vlastní kapely, v níž hrál na saxofon. Po magisterském studiu odjel na stáž do Toronta, kde pracoval pro nezávislého promotéra.

Čtěte také: Šampion muziky. Objevuje hvězdy a kromě hal s nimi rozeznívá i táboráky

Tam se mu podařilo dostat do největší produkční agentury Live Nation, přes kterou následně doputoval až do Čech. A protože tady chtěl být pánem svého času, založil si společně s kolegou Jakubem Šmídem vlastní agenturu, která aktuálně hospodaří s obratem 70 milionů korun.

DSC_0054

Vyprodaný sál pražské Lucerny na koncertě Rae Sremmurd.

„V hudebním byznysu máme dobrou image. O tom ostatně svědčí nabídky, jež máme od agentů, kteří zastupují hvězdy v jednotlivých regionech,“ chlubí se Jouet.

Do Anthonyho Joueta byste nejspíš neřekli, že nesnil o práci s celebritami, když ho posloucháte, jak svou prací žije a jak s nadšením vypráví o zážitcích z koncertů. Třeba i o tom, jak hvězdným bratrům Rae Sremmurd musel poradit, kam v Praze pro tenisky s fajfkou.