Bylo chladno, foukal vítr, občas zapršelo. A přece se ta fronta nezmenšovala. Stáli tu na autogram Barbory Votíkové, jedné z hvězd pražského festivalu youtuberů Utuberingu. „Šílený. Nemyslela bych si, že o podpis a fotku se mnou bude takový zájem,“ žasla.

Což o to, Votíková je hvězdou svého oboru už déle. Fotbalové Slavii pomohla do čtvrtfinále Ligy mistryň, chytá i v reprezentaci. Jenže teprve natáčení videí na YouTube z ní udělalo známou tvář: počet zhlédnutí jejích videí se pohybuje ve statisících, což jsou čísla sledovanosti, o nichž si český ženský fotbal může nechat zdát.

„Odjakživa jsem pro své okolí ráda dělala zábavu. Když přišel trend youtuberů, rozhodla jsem se, že bych mohla tvořit zábavu pro větší množství lidí, a protože se mi to rozjelo poměrně rychle, tak jsem si na to i rychle zvykla,“ líčí 20letá slečna.

votikova2

Foto: Jana Mensatorová, Bez frází

Krom jistých bavičských sklonů v sobě odmala pozorovala zálibu v klučičích koníčcích. Létat po lese s klackem v ruce pro ni bylo větší dobrodružství než třeba panenky. Podporoval ji v tom i děda, který osmiletou Barboru taky přivedl na první trénink fotbalistů v Plasích. Sám je tehdy trénoval a vnučku zařadil mezi své svěřence.

V klučičím prostředí se otrkala a její sportovní kariéra nabírala rychlý vzestup. Přestoupila do Plzně, prošla juniorskými kategoriemi reprezentace a pak se dostala do Slavie. „A tam zažívám snad nejvíc, co v Česku v ženském fotbale jde,“ říká a na mysli má především loňský boj o semifinále Ligy mistrů s francouzským Lyonem, gigantem s neporovnatelně lepšími podmínkami.

Čtěte také: Kopačky místo lodiček. Jak nejlepší česká fotbalistka uspěla v mužském světě

Ač ho Slavia tehdy prohrála, Votíková soupeře zaujala – a pokoušel se ji zlákat. Úspěšná brankářka dlouho váhala, ale nakonec se rozhodla zůstat v Česku. „Říkala jsem si, že je asi brzy. V zápasech bych asi chytala minimálně,“ přemítala.

votikova1

Svou roli sehrála i stále větší popularita jejího profilu na YouTube. První video se na něm objevilo v dubnu 2015, od té doby nasbírala Votíková přes 170 tisíc odběratelů. „Když mi bylo asi třináct a začala jsem mít nějaké vzory, tak kromě fotbalistů a Justina Biebera to byli i zahraniční youtubeři, díky kterým jsem se naučila anglicky a bavilo mě sledovat, co vytvářejí. Tihle lidé mě inspirovali a motivovali ke všemu, co teď dělám,“ ohlíží se Votíková.

Na YouTube umožňuje nahlédnout do fotbalového zákulisí, natočila svůj trénink, záběry z cest, ale nejčastěji publikuje videa ze života. „Chci lidi bavit a inspirovat,“ prohlašuje. A zjevně se jí to daří, však o diváky – ani obchodní nabídky – nouzi nemá. Po řadě jednorázových spoluprací uzavřela nedávno dlouhodobou smlouvu s jednou oděvní společností.

Čtěte také: S Ronaldem v posteli. Fotbalová superstar otevírá řetězec hotelů

„Vybírám si mezi nabídkami opatrně. Nechci, aby to narušovalo mé hodnoty a musí to být spojené s mými zájmy,“ přibližuje.

Její výdělky jsou dost nepravidelné. „Z placených spoluprací si přijdu někdy na 20 tisíc a někdy třeba na 80. Záleží na tom, co to je za firmu, na náročnosti videa a dalších věcech. Další výdělky jsou z merchandisingu nebo účasti na akcích. Když to shrnu, tak jako youtuberka si můžu měsíčně vydělat pět i sto tisíc. Záleží to jen na mně. A fotbal je k tomu taková lepší brigáda.“

votikova3

Na dobře rozjeté dvojí kariéře zatím Votíková nechce nic měnit. „YouTube mě hodně baví. Naplňuje mě, když vytvářím zábavu pro ostatní,“ říká, ale zároveň touží jednou zkusit i fotbalové zahraniční angažmá, kde by patrně musela vzhledem k větším nárokům tvorbu videí omezit.

Na to však sotva myslela v onom studeném odpoledni v Letňanech. Fronta návštěvníků stále ne a ne zmizet, až ji Votíková musí utnout sama. Před fanoušky se mizí schovat do tepla, alespoň na chvíli. Teď se budou potkávat zase prostřednictvím videí.