Představte si, že před vás předstoupí 11 zkušených investorů a každý vám dá svůj nejlepší tip, do jaké akcie či strategie investovat. Nechtějí vám nic prodat, jen poradit a každý to s vámi rád probere. To není sen ani pohádka, ale 2. česká investiční konference — každý z 11 přednášejících představil jediný investiční tip včetně analýzy, čím je zajímavý a kde vidí možná rizika.

Přínos netradičního formátu je jednak investiční, protože danou akcii si může kdokoli na volném trhu koupit. Je však také vzdělávací. Díky prezentacím mohou účastníci (většinou individuální investoři jako já) lépe pochopit, jak uvažují profesionální manažeři akciových fondů. Pro mne jako podnikatelského poradce bylo také zajímavé vidět styl jejich analýzy, který vždy představuje jakýsi makro pohled na podnikání dané firmy, nezřídka v kontextu celého odvětví. Letos jsme tak mohli nahlédnout do pozadí leteckého, automotive či solárního průmyslu.

Během přestávek a oběda byli všichni řečníci plně k dispozici účastníkům pro dotazy. Když uvážíte, že někteří spravují miliardová portfolia, není úplně samozřejmé, že s nimi můžete debatovat o těch pár akciích, které v rodinném portfoliu držíte. Egalitářský přístup dává šanci začátečníkům, kteří s investováním sotva začali, aby zde našli své první investorské vzory a mentory. Obleky a kravaty jsou tu čistě pro formu, ne pro status. Všichni byli přátelští a milí.

Nejúspěšnější tip loňské konference, cateringová společnost DO & CO (DOC:AV), vyrostl meziročně o krásných 64 % a konec konců, kvůli letošním tipům možná i čtete tento článek, takže tady jsou:

 • Patrick Vyroubal z ČSOB Asset Management: Priceline Group (NASDAQ:PCLN)
 • Jan Hájek z IS České Spořitelny: Celgene (NASDAQ:CELG)
 • Jakub Skryja z Verdi Capital: Plastic Omnium (EPA:POM)
 • Jan Kaška z Charles Bridge Global fondu: CBOE S&P 500 BuyWrite Index (BXM)
 • Daniel Gladiš z Vltava Fund: BMW (ETR:BMW3)
 • Gabriel Grego z Quintessential: Globo jako ukázka špatné investice — nekupujte!
 • Matěj Turek z Meridon Global Equity Fund: Vivendi (EPA:VIV)
 • Miron Zelina z Privatbanky: Airbus (EPA:AIR)
 • Jan Langmajer z Tuffieh: JA Solar (NASDAQ:JASO), potažmo Trina SolarJinkoSolar
 • Kamil Slížek z Proxima Alfa Trade: Wal-Mart (NYSE:WMT)
 • Aleš Vávra z Metatron Capital: Mobileye (NYSE:MBLY) prostřednictvím opcí

Který tip byl nejlepší tentokrát, to se ukáže za pár let. Já osobně jsem po vlastní analýze vsadil na BMW a Plastic Omnium, přičemž Wal-Mart jsem už v portfoliu měl od neávného propadu ceny. Myslím, že jsem nebyl sám, kdo byl v sále maximálně spokojený. Příště se máme na co těšit!


Robert Vlach působí jako podnikatel a podnikatelský poradce. Od roku 2005 se v Česku jako publicista, konzultant a lektor věnuje systematické podpoře a popularizaci podnikání na volné noze (angl. freelancing) prostřednictvím internetového portálu www.navolnenoze.cz.

Autor, vydavatel, přednášející ani pořadatelé konference nenesou žádnou odpovědnost za uvedené investiční tipy ani za věcnou správnost uvedených informací. Investování je činnost na vlastní riziko a dobře važte, do čeho své peníze vložíte.