skip to main content
Český byznys

Hyundai dostalo od vlády výjimku. Do Nošovic přijedou stovky korejských inženýrů

Během následujících měsíců přijede do Nošovic téměř osm stovek inženýrů z Jižní Koreje. Vláda tak vyhověla žádosti automobilky Hyundai, která by se bez pomoci pracovníků z východní Asie neobešla. V nošovickém výrobním závodě budou pracovat na vývoji nového vozu.

„Jedná se o klíčového zaměstnavatele v celém moravskoslezském regionu a součást automotive infrastruktury, na kterou jsou vázány stovky tuzemských producentů a dodavatelů,“ odůvodnil vládní rozhodnutí vicepremiér a multifunkční ministr Karel Havlíček. Připustil přitom, že podobnou výjimku by mohly dostat i další společnosti strategického charakteru.

Reklama

Nošovický závod Hyundai, který v úterý 14. dubna jako první velký podnik v Česku obnovil po třech týdnech výrobu, tak v květnu přivítá 446 jihokorejských pracovníků na inženýrských a vývojových pozicích. Dalších 341 zaměstnanců by mělo následovat v červnu až říjnu. Všichni však budou muset dodržovat striktní pravidla.

Nošovický areál Hyundai | Foto Ladin

„Je to šito na míru tak, aby jejich pobyt nepřesáhl 90 dní, aby přiletěli speciálním charterovým letem, přičemž se musí prokázat maximálně dva dny starým negativním testem na covid-19,“ přiblížil Havlíček.

Reklama
Zaměstnanci budou muset dodržovat striktní pravidla.

Následně dodal, že tito zaměstnanci budou cestovat výhradně firemními autobusy, pohybovat se budou moct pouze v areálu firmy v Nošovicích a ubytováni budou v zařízeních, do nichž nebude mít přístup nikdo jiný.

Vláda dále v pátek schválila čtyřmiliardový vklad do fondu Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Tyto peníze by měly být určeny na krytí závazků ze záruk, které EGAP poskytla na úvěry zejména velkým firmám poškozeným koronavirovou krizí.

Ministři se také shodli, že zažádají Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 25. května. Rozhodli tak, aby mohli nechat „doběhnout“ restriktivní opatření zavedená v souvislosti s probíhající pandemií. Poslanci by žádost mohli projednávat v úterý na mimořádné schůzi.

Babišův kabinet už ve čtvrtek oznámil, že v pátek přestal platit zákaz volného pohybu osob. Lidé se tak na veřejnosti mohou pohybovat nejen za účelem cesty do práce, k lékaři, na nákup nebo při sportování, jako tomu bylo poslední týdny – nejvýše však v počtu 10 osob.

Zároveň nadále platí, že musí nosit roušky, a to podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha nejspíše ještě příští dva měsíce.

Reklama
Reklama