Skupina Hyundai Motor Group investuje do roku 2030 do výroby elektromobilů v Jižní Koreji dvaceti čtyř bilionů wonů (přes 389 miliard korun). Skupina, která si zároveň stanovila cíl stát se jedním ze tří největších výrobců elektromobilů na světě, o tom informovala na svém webu.

Do konce desetiletí hodlá společnost zvýšit svou roční produkci elektromobilů v Jižní Koreji na 1,5 milionu kusů a celosvětově na 3,6 milionu aut.

Skupina zahrnuje společnost Hyundai Motor, Kia, luxusní značku Genesis a divizi náhradních dílů a služeb Hyundai Mobis. Investiční plán zveřejnila v době, kdy se jihokorejský prezident Jun Sok-jol zúčastnil slavnostního položení základního kamene prvního závodu značky Kia na výrobu elektromobilů, který bude ve městě Hwasong.

První závod skupiny v zemi za téměř třicet let má provoz zahájit v roce 2025. Kia do něj investuje přibližně jeden bilion wonů a v prvním roce plánuje vyrobit sto padesát tisíc vozů s potenciálem rozšíření podle budoucích podmínek na trhu.

Prezident Jun přislíbil, že v první polovině letošního roku přijme opatření na pomoc jihokorejskému automobilovému průmyslu při přechodu na elektrifikaci. Prezidentská kancelář dále uvedla, že vláda rozšíří daňové úlevy pro domácí investice do zařízení na výrobu elektrických vozidel, aby se do roku 2030 pětinásobně zvýšila výrobní kapacita.

Jihokorejská automobilová skupina loni informovala, že do roku 2025 investuje ve Spojených státech přes deset miliard dolarů. Americký investiční plán zahrnuje její investici 5,5 miliardy dolarů do nových závodů na výrobu elektromobilů a baterií ve státě Georgia.