Česko-ukrajinské vazby jsou silnější než kdy dřív. A toto je nejvýše postavená Ukrajinka v českém byznysu: Yuliya Badritdinova, šéfka tuzemského McDonald’s. I já mohu přispět k vítězství, říká o časech, kdy neustále dělí pozornost mezi práci, rodinu a válku.

Ve vymknuté době, kdy se do Evropy vrátila velká válka, se mění všechno. I význam slov. „Musíme být rychlí. Máme to ostatně v naší firemní DNA,“ praví Yuliya Badritdinova. Z popisu situace mrazí, protože rychlost je najednou potřeba na něco úplně jiného než obvykle.

„Protokol říká, že jakmile se rozeznějí sirény, musíme z našich restaurací dostat ven zákazníky i zaměstnance do patnácti minut. V průměru to zvládneme za pět. Tak rychle si dokážeme zorganizovat všechny procesy. Každý přesně ví, kdo odvádí lidi ven, kdo zavírá restauraci, kudy se jde do úkrytu.“

Ať už tomuto oboru říkáte postaru fast food, nebo v aktuálním žargonu quick service restaurants (QSR), o rychlost v něm šlo vždycky. A v této firmě obzvlášť. Procesy, o nichž byla řeč, totiž dnes náleží do nutné výbavy každé ukrajinské pobočky globálního obra McDonald’s. Dohlíží na ně právě Yuliya Badritdinova, šéfka nejen pro Ukrajinu, ale také pro Slovensko a Česko.

V srpnu u nás oslaví dva roky ve funkci – jako historicky první žena, jíž ikonický řetězec svěřil české vedení. „Nechci mluvit za ostatní ženy, můžu hovořit jen za sebe: Když jsem dostala nabídku být managing directorem pro Ukrajinu, uvědomila jsem si, že jsem o tom nikdy nepřemýšlela – a to rozhodně nejsem neambiciózní. Je to o mindsetu. Ženám je někdy potřeba dodat kuráž,“ soudí Badritdinova.