Jednou začas se na internetu, na ulici nebo v časopisech objeví reklama, ve které nenajdete malého zeleného mužíčka ani známou seriálovou tvář, ale pouze text. Obyčejný text.

Tedy, obyčejný jen na první pohled. Protože hned jak ho přečtete, zjistíte, že vás zasáhlo něco nevšedního. Zajímavá myšlenka napsaná v pár slovech nebo větách, která vás rozesmála, přiměla se zamyslet, případně změnila váš vztah ke značce nebo produktu.

Čtěte dál: Kdo se bojí, nesmí do eSports. Jak spojit marketing s profesionálními gamery?

Za to, že se tato forma reklamy vyskytuje okolo nás čím dál tím méně, může internet. Právě on nás připravil o pozornost při čtení. Vlastně nás připravil o pozornost jako takovou.

Na internetu totiž vyhrává vizuální obsah. Text tam nemá šanci. Naštěstí je ale stále ještě možné najít takovou reklamu, kdy se tvůrcům podaří napsat text, který obsahuje vhled do života lidí nebo zajímavě vypráví příběh produktu. Toto jsou některé z těch legendárních, které i dnes nabízejí skvělou inspiraci.

Vy nečtete The Economist?

Jestli jste nikdy nečetli The Economist, může se vám stát, že budete na trainee pozici ještě ve věku 42 let. Legendární slogan „I never read The Economist“ byl začátkem nekonečného množství jednoduchých, ale inteligentních kampaňových printů.

Agentura: Abbott Mead Vickers, 1984

O čem sní petrolheadi?

Porsche je značka, která vyrábí špičková a ikonická auta. To platí od nepaměti. A tento fakt se dá popsat mnoha způsoby. Jedna z reklam v sérii, v níž byl pouze text a obrázek modelu auta, vypadala například takto.

Agentura: Fallon McElligott Rice

A u aut ještě zůstaneme. V případě, že jste automobilová značka a chcete prodávat model, který sice není moc sexy, ale je o to užitečnější, musíte tuto výhodu buď ukázat, anebo dobře popsat.

Agentura: Daihatsu/Banks Higgins O’shea, 1996

Jak to říct

Speciální kategorií textové reklamy je ta, která spotřebiteli klade nějakou otázku. Příkladem může být americká televizní stanice ABC.

Agentura: TBWA\Chiat\Day USA, 1999

Anebo tato. Jak říct, že Volkswagen vás nezklame ani v tom nejhorším počasí v zimě?

Agentura: DDB New York, 1970

Na první pohled to vypadá jako nesmysl

Rok 1966 měl být nejvýznamnějším rokem v historii anglického fotbalu. Národní mužstvo tehdy vyhrálo mistrovství světa ve fotbale. Ve stejném roce se ale narodila i legenda fotbalového klubu Manchester United Erik Cantona.

Proto značka Nike souhlasila. A ano, rok 1966 byl skutečně tím nejvýznamnějším…

Agentura: Simons Palmer Denton Clemmow & Johnson, 1994

Na první pohled to vypadá jako nesmysl. Vždyť věta „Moje kariéra je pro mě nejdůležitější jsou moje děti“ zní jako z jiného světa. Pojišťovna SwissLife to na své reklamě ale hned pod velkým poutavým textem vysvětluje. Nabízí svoje služby pro všechny neočekávané situace, které změní váš život a vaše priority.

Agentura: Spillmann/Felser/Leo Burnett, Zurich, 1993

Důkaz, že bonbony proti kašli nemusí mít jenom obyčejnou reklamu, je zde. Jednoduše říkají, že kašel se někdy nemusí hodit.

Agentura: Miami Ad School, 2014

Je jasné, že v dnešní uspěchané době, kdy není čas číst, se i reklamní tvůrci málokdy věnují takové reklamě, kterou tvoří pouze slova. Nikdo totiž nečte.

Nápaditému textu se ale vždycky podaří vystoupit z davu a upoutat pozornost. A možná dostatečnou na to, aby lidé četli častěji. Ano, i přesto, že jde jen o „obyčejnou“ reklamu.