Americká společnost International Business Machines (IBM) koupí za 6,4 miliardy dolarů (150,8 miliardy korun) firmu HashiCorp, která se specializuje na vývoj nástrojů pro správu cloudové infrastruktury a automatizaci procesů. 

IBM o tom informovala v noci na čtvrtek. Akvizice rozšíří nabídku softwarových produktů firmy založených na cloudu v době, kdy se zvyšuje poptávka po umělé inteligenci.

Software je světlým bodem pro IBM. Její poradenská činnost má problémy kvůli opatrnějším výdajům podniků v době vyšších úrokových sazeb.

IBM za jednu akcii HashiCorp zaplatí třicet pět dolarů, což ve srovnání s pondělní závěrečnou cenou akcií představuje zisk o 42,6 procenta.

V úterý akcie firmy prudce vzrostly poté, co se v médiích objevily informace o jednání mezi oběma firmami. Akvizice by měla být dokončena v letošním roce.

IBM ve středu také oznámila, že její tržby za první čtvrtletí stouply o 1,5 procenta na 14,46 miliardy dolarů. Mírně tak zaostaly za očekáváním analytiků, kteří odhadovali tržby na 14,55 miliardy dolarů.

Tržby z konzultační činnosti zůstaly beze změny. Softwarová divize však vzrostla o 5,5 procenta a firma zdvojnásobila své cloudové podnikání, které je stále více potřebné pro ukládání a zpracování obrovského množství dat v programech AI.