Už žádné zdlouhavé prohledávání map a katastrálních úřadů. Tým Pozemkov.cz, tvořený zejména studenty z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, přichází s aplikací, která automaticky analyzuje informace o libovolném pozemku a najde pro vás ten nejvhodnější třeba pro stavbu nemovitosti.

Studenti teď ukázali, že mají nejen talent, ale taky byznysového ducha. Uspěli před investory zastupujícími přední české fondy a v konkurenci osmi startupů zvítězili v prvním ročníku Startup Academy Inovačního centra Olomouckého kraje (ICOK).

„Máme za sebou první ročník akceleračního programu pro startupové projekty, který dosud v Olomouckém kraji chyběl. Je unikátní svým obsahem, kdy jsme startupům nabídli experty v různých oblastech byznysu z celé České republiky, a především závěrečnou soutěž v Praze, rovnou před investory, kteří jim dali okamžitou zpětnou vazbu. To považuji za neocenitelnou zkušenost,“ zhodnotil Tomáš Dostál, ředitel Inovačního centra Olomouckého kraje.

Tomáš Dostál, ředitel Inovačního centra Olomouckého kraje

Vítěznou aplikaci najdete pod názvem Pozemkov.cz. Umí automaticky analyzovat důležité informace o libovolném pozemku, a eliminuje tak potřebu ručního vyhledávání. Pomocí zvolených parametrů vždy najde nejvhodnější místa pro stavbu nemovitostí na celém území ČR.

„Vítězství v Startup Academy je pro nás obrovská pocta a zároveň velká motivace do další práce,“ svěřil se po vyhlášení výsledků Radim Holub, jeden ze zakladatelů Pozemkov.cz. A dodal: „Díky programu jsme se setkali s inspirativními lidmi a získali cenné rady a kontakty, které nám pomohou posunout náš projekt na další úroveň.“

Feedback rovnou od investorů

Podle Filipa Navrátila, který v inovačním centru zajišťuje investiční příležitosti pro startupy, má Pozemkov.cz velký byznysový potenciál. „Mimo jiné se na tom shodla hodnotící porota soutěže, do které se nám podařilo dostat zástupce předních venture kapitálových fondů v Česku, jako jsou Tensor Ventures, Czech Founders VC, Ilavska Vuillermoz Capital a Depo Ventures. Považujeme to za velký úspěch a zároveň potvrzení kvality projektů, které se v letošním ročníku Startup Academy sešly,“ dodal Filip Navrátil.

Startup Academy nabídla v dubnu pět intenzivních setkání se spíkry z celého Česka, s mentory a investory ze startupové komunity. Vrcholem programu byla závěrečná soutěž, která se uskutečnila v pražském coworkingovém centru WorkLounge. Týmy v ní prezentovaly své projekty před investory a bojovaly o vítězství.

„Jsem pyšná na všechny, kteří se do Startup Academy přihlásili a své projekty představili investorům. Sešla se parta nadšených lidí, kteří chtějí tvořit a měnit svět,“ uvedla Vladislava Závrská, manažerka startupové komunity v ICOK.

Cesta do Silicon Valley

Tým Pozemkov.cz teď má zhruba měsíc na to, aby vyladil svůj pitch deck a pokusil se o vítězství v celostátní soutěži. Už 23. května se utká s konkurencí z celé České i Slovenské republiky v rámci festivalu Ynovate Fest. Na třetím ročníku společného festivalu českých a slovenských inovačních agentur, který se tentokrát koná v Olomouci, jsou hlavním tématem startupy a život v nich.

„Nejsilnější motivací pak může být cena pro vítěze startupové soutěže, kterou je cesta do Silicon Valley, nejžádanější startupové destinace na světě,“ doplnil ředitel ICOK Tomáš Dostál.

Poděkování patří všem partnerům. V rámci prvního ročníku ICOK Startup Academy speciální díky patří coworkingovému centru WorkLounge a Arrows ETL advokátní kanceláři Olomouc.