Deprimuje vás podzim v Česku? Lékem na žehrání nad zkracujícími se dny a ocelově šedým nebem může být cesta. Nebojte, pokud jde o cíl, máme pár nápadů.

Omán

Zájem Čechů o cestu do Ománu byl na vzestupu, jenže pak přišla pandemie a země se na dlouhou dobu turistům uzavřela. Od léta je ale zpět a cesta je navíc jednodušší. „Do Ománu se z Prahy vždy létalo s přestupem. Teď ale SalamAir zřídil přímou linku mezi Prahou a ománským Muscatem,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková.

Už překrásné moderní letiště v Muscatu vám dá najevo, že jste rozhodně nepřijeli do žádné zapomenuté arabské země. Na každém kroku je znát, jak rychle se Omán vyvíjí, a že přestože je turisty zatím ještě celkem nedotčen, je připraven nabídnout ty nejlepší služby, luxusní hotely a špičkový servis.

Omán je jistota, ať už je váš cestovatelský vkus jakýkoli. Kdo chce odpočívat na pláži, čeká ho průzračné moře a bílé pláže, které se ani po týdnu neokoukají. Kdo je duší dobrodruh, bude obdivovat hory, pouště, skály, ale i zeleň, půvabnou arabskou kulturu a architekturu. Skvělé jídlo už je jen příjemnou samozřejmostí pro každého.

Japonsko

Dlouhé dva roky bylo kvůli pandemii turistům uzavřené také Japonsko. Letos v létě dalo turistickým cestám opět zelenou. A návštěva se rozhodně vyplatí. V zemi můžete obdivovat kulturu i přírodu, prastaré i moderní. Loni tu navíc proběhly olympijské hry, díky nimž vyrostla nejen v Tokiu řada nových hotelů, kaváren a restaurací. 

Turistům hraje do karet i inflace. Ta se na evropské poměry v Japonsku stále pohybuje celkem dole, díky čemuž Japonská centrální banka dlouho držela ceny nízko. Teď už rostou, ale pozvolna. Za poslední rok zároveň ztratila japonská měna vůči dolaru více než dvacet procent své hodnoty. Směnné kurzy jsou tedy celkem příjemné. 

Madagaskar

Přímé lety z Prahy teď vedou dokonce i na čtvrtý největší ostrov světa, za deset hodin jste na místě. To ale rozhodně není ten hlavní důvod, proč svoji podzimní dovolenou strávit právě na Madagaskaru. Nejstarší ostrov na planetě, obývaný jedinečnými tvory i rostlinami, je fascinující svou rozmanitostí i překvapivou křehkostí. Většinu místní fauny a flóry tvoří endemické druhy.

Ideální podmínky pro jejich sledování nabízí soukromá rezervace Palmarium, ležící v oblasti jezera Ampitabe, nebo rozsáhlý národní park Andasibe-Mantadia, kde je k vidění celá řada fascinujících ptáků nebo plazů. Nejoblíbenější turistickou destinací na Madagaskaru je ostrov Nosy Be, nazývaný příznačně Ostrov vůní. 

„Rychle tu pochopíte, že se nejedná o klasickou turistickou destinaci s luxusními hotelovými komplexy a dokonalými plážemi. Madagaskar má neopakovatelné charisma. Můžete tu navštívit tropické pralesy, savany, pouště, polopouště, opadavé lesy i proslulou alej majestátních baobabů. Vějířovitá koruna palmy poutníků, revenaly madagaskarské, zdobí i státní znak země,“ popisuje Jiřina Ekrt Jirušková.

New York

Podzim je naprosto ideálním obdobím, kdy poznávat města, v nichž se v létě nedá kvůli horku moc vydržet. Prodloužené víkendy v evropských metropolích jsou oblíbená klasika, ale co se vydat trochu dál? Překrásná je například Marrákeš a alespoň jednou v životě stojí za to vidět také podzimní New York a jeho krásně zbarvený Central Park.

Případně si tento výlet nechte až na pozdní podzim, protože New York před Vánocemi je další zážitek z kategorie „must see“. Mimochodem, ikonické kluziště pod obřím vánočním stromem v Rockefellerově centru se otevírá v polovině listopadu.