Událost, na kterou celý technologický svět každoročně netrpělivě čeká, i tentokrát ve všech vzbuzovala mnohá očekávání. Na speciální říjnové keynote včera zástupci Applu představili vedle nového HomePodu především další generaci iPhonů.

Světlo světa spatřily celkem čtyři nové modely. Dva z cenově dostupnější řady – iPhone 12, jeho zmenšenina iPhone 12 mini a dva z řady nabité těmi nejlepšími funkcemi – iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. 

Nový iPhone 12 v pěti nových barvách

Zásadní změnou a převratnou novinkou, kterou společnost Tima Cooka s novými iPhony představila, je podpora 5G sítí nabízející uživatelům nejnovějších zařízení nejrychlejší existující mobilní připojení k internetu. Apple tak konečně může konkurovat jiným výrobcům, kteří už stihli podporu 5G do svých telefonů přidat v průběhu tohoto roku. 

„Příchod 5G pro iPhone znamená začátek nové éry a my jsme nadšení, že našim zákazníkům s iPhonem 12 a iPhonem 12 mini můžeme tuto působivou novou funkci přinést,“ okomentoval novou funkci během Keynote Greg Joswiak, seniorní viceprezident marketingu v Applu.

Zpět k oblíbenému designu

Co se týká vzhledu, v Cupertinu se s novou generací rozhodli vrátit o několik let dozadu – konkrétně do dob iPhonu 5, který vynikal hranatým designem, se kterým jsme se mohli až donedávna setkat u iPhonu SE první generace. 

Všechny nové telefony jsou odolné vůči vodě i jiným tekutinám

Obě nové modelové řady se nyní vrací právě k této oblíbené a vyzkoušené klasice. iPhony mají hranatý tvar, ale přesto jemné hrany, které mají uživateli pohodlně padnout do dlaně. Telefony jsou také opět o něco tenčí a lehčí díky nově využitým materiálům.

iPhone 12 lze považovat za nástupce loňského modelu 11, který má za úkol mu konkurovat prakticky ve všem, co nabízí, včetně ceny. Telefon je vybaven spoustou skvělých funkcí a parametrů se zachováním téměř stejné ceny jako právě u předchozího iPhonu 11. 

Oproti loňskému roku se v Applu letos rozhodli vytvořit i zmenšenou verzi této 6.1palcové novinky v podobě iPhonu 12 mini s displejem o rozměrech 5.4 palce. Ten je sice stejně nabitý funkcemi jako jeho větší bratr, přesto pro některé může být svou kompaktní velikostí praktičtější.

Oba modely jsou shodné ve všem včetně barevného provedení. Telefony budou dostupné v pěti odstínech, a to bílé, černé, světle zelené, tichomořsky modré a již klasické product(RED) červené.

Nabitá řada Pro

Druhou polovinu představení věnoval Apple vyšší řadě iPhonů s označením iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max, které jsou oproti již zmíněné řadě vybaveny kvalitnějším fotoaparátem s LiDAR skenerem, vyšší kapacitou paměti a opatřené kvalitnějšími materiály.

Stejně jako iPhone 11 Pro i jeho nástupce iPhone 12 Pro obsahuje tři fotoaparáty, zato ale přináší vylepšení širokoúhlého režimu, nočního režimu, nahrávání videí a v případě iPhonu 12 Pro Max také výrazné změny teleobjektivu.

Jako první mobilní zařízení na světě je společně s novým iOS 14 telefon schopen zaznamenat video v 10-bit HRD režimu a také v režimu Dolby Vision, což by hlavně pro tvůrce videí mohl být důvod, proč na novinky upgradovat. Dolby Vision a noční režim jsou nově k dispozici také pro přední kameru.

iPhone 12 Pro a 12 Pro Max budou dostupné ve čtyřech barevných provedeních – grafitově šedé, stříbrné, zlaté a tichomořsky modré.

Všechny modely iPhonu 12 a iPhonu 12 Pro vynikají Super Retina XDR displejem přinášejícím ještě jasnější a ostřejší obraz než iPhony 11 Pro z minulého roku, a navíc jsou kryty novým Ceramic Shield chránícím displej před poškrábáním. Praktickou vlastností, kterou ale můžeme znát už od předchozích generací, je i voděodolnost, a to nejen proti vodě, ale i dalším tekutinám.

Předplatné Forbesu Bible kapitalisty

Jaká by to byla novinka, kdyby nepřinášela opět o něco lepší výkon než původní zařízení. Všechny letošní novinky jsou vybaveny čipem A14 Bionic, za jehož vývojem stojí sám Apple a díky kterému je nový iPhone až o 50 procent výkonnější  než kdy dřív.

Jednou z praktických vlastností všech letošních novinek je i technologie MagSafe, kterou můžeme znát například z předchozí generace MacBooků. Jde o inteligentní magnetický systém, díky kterému lze telefon bezdrátově nabíjet nebo k němu přidělat určité druhy příslušenství. Technologie umožňuje, že se telefon „přilepí“ k danému zařízení a díky magnetu, bez použití větší síly, na daném místě drží.

Součastí balení již nebude tradiční nabíjecí adaptér ani kabelová sluchátka EarPods s konektorem Lightning, podle Applu již většina uživatelů přešla na bezdrátové řešení jako AirPody nebo sluchátka Beats, a tento krok tak firmě pomůže k tomu být ekologičtější a snížit spotřebu materiálu. 

Ekologii samotné byla ostatně věnována i krátká část představení, ve které se diváci dozvěděli také o tom, že už v dnešní době jsou budovy, prodejny i datacentra stoprocentně poháněna obnovitelnou energií, a že firma se zavázala do roku 2030 být zcela eco-friendly.

Apple slibuje, že na obnovitelnou energii pojede celý výrobní řetězec včetně dodavatelů součástek a transportu výrobků. Balení a zařízení jsou plně recyklovatelná již nyní a poprvé v historii iPhony obsahují magnety ze stoprocentně recyklovaných prvků vzácných zemin.

Hned dva modely z nové generace iPhonů, iPhone 12 a iPhone 12 Pro si budou moci první zájemci předobjednat už tento pátek, nejdříve jim dorazí o týden později, 23. října. iPhone 12 mini a iPhone 12 Pro Max budou v předprodeji dostupné 6. listopadu s tím, že v obchodech budou oba k dostání v pátek 13. listopadu.