Investice do nemovitostí představují pro Čechy i nadále atraktivní možnost na doplnění portfolia. Mezi investiční příležitosti nedávno přibyla novinka z kategorie fondu kvalifikovaných investorů. „Chceme oslovit všechny investory, kteří chtějí slušný a stabilní výnos z nemovitostí a doplnit si investiční portfolio o nový produkt,“ vysvětluje Michal Záveský, místopředseda představenstva společnosti Expandia.

„Investiční realitní fond je vyústěním dlouhodobé činnosti skupiny Expandia v oblasti nemovitostí – investorům nabízíme, aby s námi investovali a dále rozvíjeli naše dlouhodobě výnosné investice do industriálních parků, které poskytujeme především výrobním společnostem s českou i zahraniční účastí,“ doplňuje Záveský.

Expandia založila v roce 2023 fond kvalifikovaných investorů podfond Expandia Industrial Parks, který cílí na investory s delším investičním horizontem s očekávaným stabilním výnosem 7 až 9 procent. „Postupně do něj chceme koncentrovat naše industriální nemovitosti. Pro tuto chvíli jsme do něj vložili dva industriální parky v Třebíči a Červeném Kostelci,“ dodává.

Perspektivní průmyslové parky

Kořeny zmíněného třebíčského průmyslového parku sahají už do osmdesátek. Právě z této dekády pochází rekonstruovaná hala, která tvoří zhruba dvě třetiny dnešního Industry Parku Třebíč. V roce 2008 přibyla nová přístavba, doplňující zbylou třetinu parku. Celkově areál v hodnotě necelých 280 milionů má více než 20 tisíc metrů čtverečních zastavěné plochy.

„Líbí se mi, že jsou haly prostorné, s minimem sloupů a solidní výškou. Vhodné jsou jak pro lehkou a střední výrobu, tak pro logistiku a skladování,“ pochvaluje si Záveský. Areál je plně obsazený nájemníky s dlouhodobými smlouvami a na nájemném v roce 2023 vygeneroval přes 25 milionů korun.

„Hlavním nájemcem je společnost Gumotex z naší skupiny. Dalšími nájemci jsou třeba výrobce nářadí Wera Werk nebo výrobce potrubí Fränkische. Velký potenciál vidíme v dostavbě dalších hal a jejich pronájmu pro společnosti, které perspektivně budou pracovat na dostavbě JE Dukovany,“ dodává Záveský.

Průmyslový park ve východočeském Červeném Kostelci původně vznikl jako areál společnosti Elitex. Areál o zastavěné ploše 27 a půl tisíce metrů se dostavěl ve dvou etapách v roce 2010 a 2018. „Jedná se o mix klasických výrobních hal a moderních hal splňujících nejpřísnější nároky na výrobu a skladování, který oceňují dlouhodobí nájemci jako společnosti Continental nebo Albi,“ uvádí Záveský.

I Industrial Park Červený Kostelec je dlouhodobě stoprocentně obsazený a v roce 2023 na nájemném vygeneroval 27,6 milionu korun. „Aktuální hodnota nemovitosti dosahuje 346 milionů korun,“ říká místopředseda představenstva společnosti Expandia.

V nejbližší době se navíc chystá dostavba skladovací a výrobní haly. „Areál se tak rozroste o dalších 5000 metrů čtverečních. Navíc chceme park neustále obnovovat a zahušťovat. Hledáme také akvizice dalších pozemků pro výstavbu v jeho okolí,“ poodhaluje Záveský další plány s areálem.

Žádní nováčci

Skupina Expandia přitom nejsou žádní nováčci. Historie skupiny sahá do roku 1993 a dnes hospodaří s aktivy v hodnotě přes pět miliard korun a její vlastní kapitál přesahuje dvě miliardy.

V prvních letech se Expandia angažovala v privatizaci a zaměřovala se na správu privatizačních fondů a obchodování s cennými papíry. „Na přelomu tisíciletí jsme se pak postupně začali soustředit na vlastní investice a jejich správu. Většinu aktivit v oblasti obchodování s cennými papíry a správy podílových fondů jsme tak prodali,“ upřesňuje Michal Záveský.

„V současnosti se věnujeme investicím, správě majetkových podílů a nemovitostem. Fond kvalifikovaných investorů pro investory od milionu korun a investiční podfond je pro nás proto přirozené vyústění naší aktuální činnosti,“ doplňuje.