Významní čeští podnikatelé vítají výhru generála Petra Pavla v prvním kole prezidentských voleb. Výsledek bývalé rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové označují za nečekaný.

Bývalého vysokého představitele české armády a NATO Petra Pavla a ekonomku Danuši Nerudovou podpořila v prezidentské kampani řada českých byznysmenů. Mezi největší donátory se zařadil miliardář Dalibor Dědek, podle magazínu Forbes 56. až 57. nejbohatší Čech.

„Zrovna jsem tleskal, protože se Babiš propadl na druhé místo, to mi udělalo nesmírnou radost,“ sdělil Dědek pro Forbes v sobotu v podvečer. Několik minut poté, co Pavel při sčítání hlasů předstihl bývalého premiéra.

Většinový spolumajitel firmy Jablotron podpořil Pavla milionem, Nerudové poslal dva miliony. Při minulé prezidentské volbě peněžně podpořil nynějšího senátora Jiřího Drahoše.

Výhru předsedy hnutí ANO ve druhém kole, které proběhne za dva týdny, by považoval za zklamání. „Rozhodně si nepřeji, aby se Babiš stal prezidentem. Je velmi schopný, ale problém tkví v tom, že je všehoschopný,“ míní podnikatel.

Pavla, který Babiše v prvním kole porazil jen těsně se ziskem přes 35 procent, finančně podpořil také Jan Barta, investor a spolumajitel investiční skupiny Pale Fire Capital.

Na kampaň mu věnoval 2,5 milionu korun, a volební výsledek tedy vítá. Brzdí ale předčasnou euforii lidí, kteří si na prezidentském postu Babiše nepřejí.

„Z volebního výsledku mám velkou radost. Ale Babiš má stále šanci vyhrát, takže zatím rozhodně žádné oslavy,“ sdělil Barta. Někdejší předseda vlády ve volbách získal 35 procent.

„Není konkrétní kvalita, kterou bych u Petra Pavla vypíchl. Má jich mnoho, které když se dají dohromady, máte skvělý prezidentský materiál,“ doplnil Barta na adresu svého favorita.

Pavel v kampani získal finanční podporu také například od Martina Vohánka ze společnosti Eurowag, který mu poslal 2,5 milionu. Podporuje ho i Martin Hájek, zakladatel Livesportu, nebo podnikatel Libor Winkler.

Několik významných tuzemských podnikatelů se postavilo i za Nerudovou. Dar ve výši dvou milionů získala například od bývalého spolumajitele Škody Transportation Tomáše Krska, rovných pět milionů korun inkasovala od miliardáře a majitele sítě drogerií Teta Martina Moravce.

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity skončila s velkým odstupem na třetím místě. Hlas jí dalo jen necelých čtrnáct procent voličů, ač jí předvolební průzkumy dávaly šanci na více než dvacet procent. Nečekaně špatného volebního výsledku si všiml i podnikatel Evžen Korec.

„U Babiše a Pavla byly předvolební průzkumy celkem věrohodné, u Nerudové ale nikoli, připisovaly jí mnohem lepší výsledek. Tam se průzkumy hodně spletly,“ komentoval výsledky prvního kola přímé volby ředitel developerské společnosti Ekospol.

Ekospol na kampaň žádného z prezidentských kandidátů peníze nevěnoval, byť firmu někteří uchazeči o prezidentský post s touto prosbou sami oslovili.

Koho podnikatel volil, prozradit nechtěl. Upozornil ale, že pravomoce prezidenta v Česku jsou omezené a z velké části jde hlavně o reprezentativní funkci.

Jeho vliv se podle něj projevuje v podstatě jen v době politických krizí, za významné pravomoce označil jmenování členů České národní banky a ústavních soudců. „Chtěl bych zdůraznit, že Česko je parlamentní demokracií, ne prezidentskou demokracií jako třeba Spojené státy,“ připomněl.

Pavla i Babiše označil za přijatelné kandidáty, až výkon prezidentské funkce podle něj ukáže, jak v ní vítěz voleb obstojí. „Každý z nich má klady a zápory a ani proti jednomu se nevyhrazuji,“ řekl Korec.

U generála Pavla ocenil mezinárodní zkušenosti v oblasti vedení NATO a manažerské schopnosti na vysokých postech v české armádě i Severoatlantické alianci.

„Myslím, že se také dokáže obklopit týmem profesionálů a v oblastech, kde nebude nejsilnější, si dokáže najít schopné lidi –⁠ to usuzuji i z toho, jak profesionálně byla organizována jeho volební kampaň,“ doplnil developer.

Babiš se ale na rozdíl od Pavla dokáže podle Korce spíš přiblížit prostým lidem. Za Babišovu nejsilnější stránku označil to, že se dokáže přizpůsobit podmínkám, v nichž se aktuálně nachází, takovým způsobem, aby si získal popularitu.

Choose To Be Rich
Vydání Forbesu Choose To Be Rich

Finanční podpory v prezidentské kampani se zdržel i Kvido Štěpánek, majitel firmy Isolit-Bravo. Na rozdíl od Korce ale expremiéra Babiše nepovažuje za přijatelného uchazeče o prezidentskou funkci.

„Když jsem viděl první výsledky, byl to pro mě částečně infarktový stav, protože Andrej Babiš vedl. Smiřoval jsem se s tím, že první kolo možná vyhraje. Pak ale došlo k překvapivému obratu,“ popsal Štěpánek své dojmy ze sčítání hlasů.

Vzhledem k vítězství Petra Pavla je nakonec s výsledkem celkem spokojen. Ještě spokojenější by ale byl, pokud by druhé místo obsadila Nerudová.

Bývalý šéf české armády by podle Štěpánka na rozdíl od lídra hnutí ANO držel prozápadní kurz země. „Pokud bude Babiš prezidentem, hrozí reálné nebezpečí, že nás zatáhne někam na pomezí Západu a Východu,“ obává se. U obou kandidátů prý také vnímá populismus, ten Pavlův je ale podle něj v porovnání s Babišovým umírněný.

Štěpánek v prvním kole volil senátora Marka Hilšera, byť tušil, že zcela jistě do druhého kola nepostoupí. „Znám se s ním, slíbil jsem mu to,“ řekl. Hilšer obsadil z osmičky kandidátů šesté místo se ziskem 2,56 procenta hlasů.

K volbám se vyjádřil i majitel softwarové společnosti Y Soft Václav Muchna, který podpořil Pavla i Nerudovou. „Česko v druhých volbách v řadě ukázalo, že nepodléhá populismu v takové míře jako okolní státy. Už podruhé v krátké době jsem na Čechy hrdý,“ napsal na sociální síti LinkedIn.

Zároveň ale upozornil, že volby ještě nemají svého vítěze. „Vyhraná bitva není vyhraná válka a teď je naším úkolem neusnout na vavřínech a zachovat mobilizovanou zem v druhém kole. Pokud udržíme účast, demokracie zase jednou vyhraje,“ uvedl.