O prodeji jedné ze společností Jablotronu uvažuje zakladatel celého holdingu Dalibor Dědek. Firmu JabloPCB, která se specializuje na osazování desek plošných spojů a finální montáž, chce nabídnout možným zájemcům.

Mluvit o ceně je podle něj zatím předčasné, nízká ale nebude, jen ve výrobních technologiích jsou uloženy stamiliony korun.

Možný prodej firmy, která zaměstnává přes dvě stě lidí a ročně osadí kolem šedesáti milionů součástek, je výsledkem „úklidu“ v holdingu. Do jeho vedení se Dědek vrátil po několikaleté odmlce před dvěma lety, kdy v něm vystřídal svého společníka Miroslava Jarolíma.

Tomu musel následně vyplatit jeho čtyřicetiprocentní podíl. „Když jsem se vrátil, měl Jablotron Group osmadvacet subjektů. Za éry pana Jarolíma znatelně nabobtnal a bohužel tím, jak se kolega dostal do zdravotních problémů, přestal firmy vzájemně koordinovat, a to není úplně optimální model,“ vysvětluje zakladatel skupiny.

V JabloPCB se tak postupně nakoupila drahá technologie a linky, které slouží k jinému charakteru výroby, než v Jablotronu potřebují. Jde například o drahé selektivní pájení, které vnitřní jablotronní zákazníci využijí jen málo.

Nakonec se tak filozofie firmy dostala do režimu, kdy výroba pro cizí zákazníky převládla. „A dokonce, když jsme pak potřebovali přednostně vyrobit něco my sami, tak se priorita nedařila prosadit a museli jsme vyrábět jinde. To ztrácí smysl,“ dodává Dalibor Dědek.

Myšlenku na prodej pak umocnil ještě fakt, že v minulém roce dolehl i na Jablotron nedostatek čipů. Větší objem výroby proto museli přesunout do Číny, kde se kritické položky dařilo získávat snáze.

„I proto jsme se rozhodli, že zkusíme JabloPCB nabídnout na trhu. Budeme prodávat vitální, fungující firmu, která dělá jen něco jiného, než sami potřebujeme,“ podotýká. V uplynulých čtyřech letech ostatně patřila mezi tři nejziskovější společnosti holdingu.

Podle dostupné výroční zprávy z roku 2021 byl její obrat před dvěma lety 615 milionů korun a zisk před zdaněním pětačtyřicet milionů. „Vždy záleží na tom, zda se k výrobkům podaří prodat i přidaná hodnota. Firma má výhodu, že není postavená jen na prosté výrobě, ale je tam i velmi silné technické zázemí na dotahování produktů,“ zdůrazňuje Dědek.

Společnost se navíc bude stěhovat do nové, moderní haly za sto milionů korun. Tu původní před dvěma lety poničil požár a její obnova si nakonec vyžádala skoro stejnou částku, za kterou se podle Dalibora Dědka postavila. Další investicí byla obnova výrobních linek, které oheň poškodil. Pojišťovna přitom proplatila škodu jen částečně, požár totiž vznikl vlastním provozem, když začaly hořet malé knoflíkové lithiové baterie.

Někteří zájemci o JabloPCB už se objevili před koncem loňského roku. Komu a zda vůbec firmu Jablotron nakonec prodá, bude záležet na nabídkách. Důležité však pro Dědka je, aby výroba zůstala i nadále v Čechách. Není totiž příliš spokojený s tím, že celý západní svět je plně závislý na tom, zda se vyrábí, nebo nevyrábí v Číně.

„V posledním roce nás ruinoval nedostatek čipů. Nemůžeme si dovolit nedodávat na trh, protože by se nám zhroutila distribuční síť. Takže jsme se dostali do situace, kdy jsme některé naše produkty vyráběli za sedminásobek ceny,“ prozrazuje Dalibor Dědek.

A to i proto, že za malé čipy, které standardně stojí sedmdesát centů, museli na spot marketu zaplatit až čtyřicet dolarů za kus. „Několik měsíců jsme minulý rok museli opravdu hodně skřípat zuby. Prodej jsme sice udrželi, ale za cenu toho, že jsme v řadě položek šli do ztráty,“ dodává.

Největší krize byla údajně v létě, kdy vypadly dodávky některých klíčových komponentů a nákup na sport marketu byla tragédie. V posledních měsících se ale situace mírně zlepšila.