Inflace ve většině zemí střední a východní Evropy bude kulminovat dříve, než se všeobecně očekávalo, zejména díky mírné zimě a nízkým cenám energií.

Vyplývá to z aktuální analýzy pojišťovny Allianz Trade. Vedle efektů přetrvávajícího vysokého růstu cen se podle ní naplno projeví i slabší zahraniční poptávka nebo vysoké úrokové sazby. Výhled hospodářského růstu zůstává utlumený.

Ceny zemního plynu, které jsou aktuálně na předválečné úrovni, díky nižší poptávce po vytápění nyní už pro hospodářský růst představují menší překážku, plyne z analýzy.

Zásadní pro to byla politická reakce, snaha o snížení spotřeby energií, ale i nahrazení dodávek ruského plynu alternativními zdroji, uvedla ředitelka české pobočky Allianz Trade Iva Palusková.

Právě výraznější pokles cen energií by podle analýzy měl napomoci dezinflačnímu trendu, přesto podle Allianz Trade výhled růstu pro zbytek letošního roku zůstává utlumený a růst cen zůstane i v následujících dvou letech nad cílovými hodnotami národních centrálních bank.

Inflaci z let 2021 a 2022 totiž netáhly pouze ceny energií, ale i potravin a jádrová inflace, která dosáhla svého vrcholu zatím pouze v Česku, uvedli autoři analýzy. V Maďarsku se podle nich navíc projevil i růst nominálních mezd a znehodnocení měny.

„Očekáváme, že celková inflace bude nejrychleji klesat právě v České republice, a to přibližně k pěti procentům na konci tohoto roku. Pokud nedojde k novým šokům, pokles bude pokračovat i v roce 2024, na jehož konci by se inflace mohla znovu dostat zpět do cílového pásma České národní banky,“ popsala predikci Palusková.

Příznivější dezinflační výhled by se podle analýzy mohl projevit i do poklesu úrokových sazeb. Centrální banky středoevropských ekonomik byly prvními významnými bankami, které zastavily cyklus zvyšování sazeb, v případě obratu by tak mohly mít mírný náskok.

Podle Allianz Trade by Česká národní banka mohla snížit sazby již v červnu, kdy se očekává návrat meziroční inflace na jednociferné hodnoty. Ke konci letošního roku by podle analýzy pak mohla sazba klesnout až na šest z aktuálních sedmi procent.

Allianz Trade je světovým lídrem v pojištění pohledávek s přibližně 52 tisíci klienty a zastoupením ve zhruba 50 zemích. Je členem skupiny Allianz. Specializuje se na pojištění komerčních rizik dodavatelských úvěrů proti neplacení ze strany odběratele. V České republice působí od roku 1997.