České domácnosti v loňském roce investovaly ve velkém. Zejména kvůli snaze ochránit prostředky před inflací, která v druhé polovině roku začala prudce stoupat a letos v lednu se dostala až k deseti procentům.

Z aktuálních dat Asociace pro kapitálový trh (AKAT) vyplývá, že objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v roce 2021 o 117,9 miliardy korun. Poprvé tak překročil hranici 700 miliard.

Celková hodnota majetku, obhospodařovaného tuzemskými obchodníky s cennými papíry, dosáhla ke konci loňského roku 1,83 bilionu korun. Ve srovnání s rokem 2020 jde o zhruba desetiprocentní nárůst.

„Rok 2021 byl z hlediska tempa růstu úspěšný, díky odložené spotřebě a strašáku inflace. Domácnosti se v loňském roce přiklonily k investování – pochopily, že jinak se inflaci nepostaví,“ konstatuje předseda AKAT Martin Řezáč.

Zdroj: Český statistický úřad

Průměrný investor podle něj loni vydělal kolem sedmi procent, pro ‚‚drtivou většinu“ byl rok 2021 úspěšný. Z hlediska výkonnosti se nejvíc dařilo akciovým fondům, kde dosáhlo průměrné zhodnocení 18,2 procenta.

Smíšené fondy investorům vydělaly v průměru 5,8 procenta a v plusu byla i většina strukturovaných a nemovitostních fondů. Pouze průměrná výkonnost dluhopisových fondů byla vloni minus 1,4 procenta.

U některých typů byl však rozptyl výkonnosti jednotlivých fondů poměrně široký. Například u smíšených se podle Řezáče pohyboval zhruba od dvou do patnácti procent. Značné rozdíly panovaly i u nemovitostních fondů, kde vysokého zhodnocení dosahovaly instrumenty zaměřené například na logistické parky, zatímco rezidenční nemovitosti vynášely méně.

Zdroj: AKAT

V rámci kolektivního investování loni výrazněji vzrostla hodnota majetku v zahraničních fondech než v domácích. Důvodem je, že jsou více zaměřené na akcie, které se loni vezly na vlně optimismu spojeného například s nízkými úrokovými sazbami centrálních bank.

Dohromady je už v podílových fondech 708 miliard korun. ‚‚Přes všechno, co se děje, je náš výhled do budoucna optimistický. Vidíme velký zájem o kolektivní investování,“ uvedl místopředseda AKAT Jaromír Sladkovský.

Asociace však očekává mírný odliv peněz kvůli aktuální situaci na Ukrajině. ‚‚První čísla budeme mít koncem tohoto týdne. Při investování je nejtěžší predikovat politiku. Nevím, jak se Ukrajina podepíše na rizikové averzi retailových investorů,“ doplňuje Martin Řezáč.

Válka na Ukrajině je jedním z důvodů, proč AKAT pro letošní rok odhaduje nižší výkonnost akciových fondů. Ruská invaze už vyvolala na burzách řadu výprodejů a v neprospěch akcií hraje také očekávané zvyšování úrokových sazeb, k němuž letos přistoupí americká centrální banka Fed a zřejmě i evropská ECB.

Česká národní banka kvůli vysoké inflaci zvedá sazby už od poloviny loňského roku. ‚‚Akciové fondy budou letos v lepším případě vykazovat jenom velmi drobné pozitivní zhodnocení,“ odhaduje Řezáč.

Z vyšších sazeb budou podle asociace profitovat fondy peněžního trhu, vyšší výnosový potenciál by měly letos mít i dluhopisové fondy. Drobným investorům doporučuje AKAT investovat pravidelně a dodržovat nastavené investiční horizonty. „Pozorujeme rostoucí tendenci k pravidelným investicím, disciplína investorů roste,“ říká Řezáč.

15 %

průměrný podíl úspor, alokovaných českými domácnostmi do investic

U drobných investorů je častou motivací snaha zajistit se finančně na stáří. ‚‚To, že státní důchod nebude velká sláva, už vnímá široká veřejnost. V aktuálních návrzích na penzijní reformu nejsou nějaké převratné změny, zásadní roli bude hrát třetí pilíř a investice. Snažíme se vysílat signál, ať si v tomto každý pomůže sám,“ uvedla výkonná ředitelka AKAT Jana Brodani.

Oproti západní Evropě je v Česku stále poměrně nízký průměrný podíl úspor, které mají domácnosti alokované do investic. Podle Brodani je to zhruba patnáct procent, kdežto na Západě je tento podíl i dvojnásobný.

Během středečního představování dat za loňský rok se diskuse dotkla i aktuální situace kolem ruské Sberbank, která se z evropského trhu stahuje. Banka byla totiž distributorem některých investičních fondů.

„Investiční fond není závislý na finanční situaci svého distributora, je to samostatná entita. Situace Sberbank neovlivňuje hodnotu fondů, investoři budou moct změnit distributora poměrně jednoduše, i když nějakou dobu se k těm investicím nedostanou,“ řekla Brodani.