Minulou středu Spojené státy americké oznámily spotřebitelskou inflaci za první polovinu roku, která se vyšplhala na mrazivých 9,1 procenta. Šlo o vůbec nejvyšší míru inflace za posledních čtyřicet let a logicky tak tahle zpráva otřásla akciovými trhy a způsobila jejich propad.

Podle miliardáře Thomase Peterffyho, sedmasedmdesátiletého zakladatele a předsedy představenstva obchodní platformy Interactive Brokers, si však investoři musí na podobnou inflaci zvyknout.

„Domnívám se, že inflační tlaky budou trvat roky, nikoli měsíce,“ prohlásil Peterffy v rozhovoru pro Forbes prostřednictvím videochatu ze svého domova v Palm Beach na Floridě. „Není to krátkodobá záležitost,“ dodal.

Thomas Peterffy. | Foto: Matthew Furman/Forbes US

Podle Peterffyho, jehož majetek dosahuje hodnoty 18,1 miliardy dolarů, existuje několik důvodů, proč tu inflace nějakou dobu zůstane. V případě USA jsou to desetiletí chronických výdajů spojených s jejich deficitem.

Ale obecně je podle něj na vině zejména pokračující narušení dodavatelských řetězců v důsledku „obratu“ v globalizaci, nedostatek kvalifikovaných pracovníků a rostoucí automatizace, požadavky ESG (environmentální, sociální a správní), které si firmy samy kladou do cesty a které „zvyšují výrobní náklady“, a paradoxně také rostoucí úrokové sazby – tedy právě ten mechanismus, který má inflaci zmírnit.

Peterffy totiž říká, že „když FED (centrální bankovní systém v USA, pozn. redakce) zvyšuje úrokové sazby, zvyšuje tím i částku, kterou musí země platit na obsluhu svého dluhu. To je začarovaný kruh, který nakonec vyústí v dluhovou explozi.“

Většina obchodníků na burze očekává, že FED ještě tento měsíc zvýší základní úrokové sazby nejméně o 75 bazických bodů nebo dokonce o celý procentní bod. Samotné zvýšení sazeb o 0,75 procenta minulý měsíc bylo největší za posledních 28 let.

Peterffy však neočekává, že by se opakovala situace z 80. let, kdy předseda Federálního rezervního systému Paul Volcker zvýšil úrokové sazby na dvouciferné hodnoty, čímž vyvolal drtivou recesi, ale inflaci potlačil.

„Nevěřím, že FED splní svůj slib ‚udělat, co je třeba‘, za účelem snížení inflace, protože se bojí zničení ekonomiky a explodujícího dluhu,“ říká. Místo toho FED podle Peterffyho omezí referenční sazby na úroveň kolem čtyř procent a v důsledku toho se inflace bude několik příštích let pohybovat kolem šesti procent, což na nějakou dobu způsobí stagflaci,“ předpovídá.

Navzdory svým chmurným předpovědím však Peterffy očekává, že americké akciové trhy dosáhnou svého dna již letos na podzim. Podle něj by index S&P 500 mohl kolem října klesnout až na tři tisíce bodů, což je jednadvacetiprocentní pokles oproti současné hodnotě okolo 3800 bodů. Index se už ostatně propadl o více než dvacet procent ze svého rekordního maxima z listopadu loňského roku.

„Rostoucí ceny nakonec akciové trhy doženou,“ trvá na svém Peterffy. V důsledku toho prý „akcie vstoupí do dlouhého období býčího trhu (období růstu cen) poháněného inflací,“ myslí si miliardář a dodává: „Nyní je skvělá doba pro průzkum a akumulaci akcií společností.“

Peterffy radí příliš se nezaměřovat na investice do konkrétních sektorů nebo odvětví, místo toho by se podle něj měli investoři soustředit na společnosti, které „v současnosti investují do své vlastní konkurenceschopnosti a získávají podíl na trhu“, říká.

Ještě v lednu Peterffy tvrdil, že by investoři měli zvážit držení dvou až tří procent svého majetku v kryptoměnách, za účelem lepšího zajištění. Nyní, po propadu trhu a krizi likvidity, která otřásla kryptoměnovým průmyslem, už si Peterffy přestává být tak jistý.

„Myslím, že je velmi vysoká šance, že bitcoin úplně ztratí hodnotu nebo bude postaven mimo zákon,“ říká Peterffy pro Forbes. Americká vláda by podle něj mohla usilovat o zákaz kryptoměn kvůli obavám z využívání digitálních aktiv k „zajištění financování nelegálních aktivit“ a také kvůli neschopnosti amerického ministerstva financí „kontrolovat nebo sledovat platby a vybírat daně“.

Ani on však zatím digitální aktiva úplně neodepsal. Pořád věří, že existuje šance, že hodnota bitcoinu naopak poroste. Proto stále nějaké bitcoiny drží, a pokud dosáhnou hodnoty dvanáct tisíc dolarů, plánuje nakoupit další. (V současnosti se bitcoin obchoduje kolem dvaceti tisíc dolarů).

Při pohledu do budoucna Peterffy však nemyslí jen na trhy. Na otázku, jaký je jeho výhled, odpověděl se smíchem: „Doufám, že já přežiju.“