Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích eurozóny překonalo další rekord, když v říjnu vystoupalo na 10,7 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu Eurostatu.

V porovnání se zářím je inflace vyšší o osm desetin procentního bodu, přičemž překonala očekávání analytiků, kteří počítali s jejím růstem na 10,2 procenta. Hlavní příčinou zrychlující inflace je opět prudké zdražování energií, jejichž ceny v desátém měsíci letošního roku vzrostly o 41,9 procenta, což je zrychlení oproti zářijové hodnotě 40,7 procenta.

Rychlejší je i zdražování potravin, alkoholu a tabákových výrobků, jejichž ceny se zvýšily o 13,1 procenta, zatímco v září to bylo 11,8 procenta. Nejvyšší hodnoty inflace měla podle odhadu trojice pobaltských zemí na čele s Estonskem (22,4 procenta). Nejnižší byl růst spotřebitelských cen ve Francii, kde inflace stoupla na 7,1 procenta.

Loni v říjnu, kdy se na ekonomice ještě naplno neprojevovalo postpandemické oživení a energetická krize, činila míra inflace v eurozóně 4,1 procenta. Momentálně se nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky. Ta v rámci proinflačních opatření letos poprvé od roku 2011 zvyšuje základní úrokové sazby.