skip to main content
Breaking News

Inflace v eurozóně vystoupila na 4,9 procenta. Je nejvyšší od vzniku eura

Meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu vystoupila na 4,9 procenta, a dostala se tak na nejvyšší hodnotu od zavedení společné evropské měny euro před dvaceti lety. Proti říjnu se ceny zvýšily o půl procenta, zejména kvůli pokračujícímu zdražování energií. Ve svém rychlém odhadu to dnes oznámil statistický úřad Eurostat.

Proti říjnu se ceny zvýšily o 0,5 procenta. Růst inflace, který podle ekonomů souvisí s hospodářským oživením doprovázeným zdražováním energií a nedostatkem některých surovin, pokračuje už od konce léta. I v listopadu se na její výši podílely především energie, které meziročně zdražily o 27,4 procenta. O více než dvě procenta zrychlil také růst cen služeb, neenergetického průmyslového zboží a potravin, alkoholu a tabákových výrobků.

Listopadová inflace výrazně překonala odhady analytiků v anketě agentury Reuters, kteří očekávali její růst na 4,5 procenta. Zároveň téměř o tři procentní body přesáhl dlouhodobý cíl Evropské centrální banky, který je na dvou procentech.

Reklama

Evropská centrální banka na rozdíl od některých analytiků nadále očekává, že se inflace v průběhu příštího roku vrátí ke stanovenému cíli. Prezidentka banky Christine Lagardeová nedávno řekla, že neplánuje na současný výkyv reagovat zpřísněním měnové politiky. To by podle ní omezilo příjmy domácností a v důsledku mohlo výrazně zpomalit hospodářský růst.

Údaje za celou Evropskou unii rychlý odhad neobsahuje. Tato data budou zveřejněna v polovině prosince.