Míra inflace v Německu v květnu podle metodiky Evropské unie prudce klesla, dostala se meziročně na 6,3 procenta z dubnových 7,6 procenta. Ve středu to v předběžné zprávě oznámil Spolkový statistický úřad. Růst spotřebitelských cen se tak dostal na nejnižší úroveň za poslední rok. Podle domácí metodiky pak meziroční míra inflace klesla na 6,1 procenta z dubnových 7,2 procenta.

I přes výrazný pokles tempa zůstává inflace vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky. Ta na začátku května ve snaze bojovat s inflací zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. Německo je největší ekonomikou, která používá euro.

Nadprůměrně v květnu nadále rostly ceny potravin, které byly meziročně o 14,9 procenta vyšší. I tak ale v posledních měsících tempo růstu podle statistiků značně zpomalilo, ještě v březnu činil meziroční růst cen potravin přes dvaadvacet procent. Výrazné zpomalení růstu cen vykazují energie, které byly v květnu meziročně o 2,6 procenta dražší. Pro srovnání, v únoru vykazovaly ceny energií meziroční nárůst o devatenáct procent.

Na příznivé dopady klesajících cen energií poukázal i statistický úřad. Ten uvedl, že efekt poklesu po prudkém zvýšení cen po loňské invazi ruských vojsk na Ukrajinu teď podporují ještě opatření z úlevového balíčku německé vlády, která ceny energií pro část spotřeby domácností i podniků reguluje.

Na tempo inflace příznivě zapůsobilo i zavedení celoněmecké jízdenky pro regionální a městskou dopravu za měsíční cenu 49 eur.

Německá vláda podle dubnové prognózy očekává, že průměrná inflace bude v celém letošním roce činit 5,9 procenta. Na příští rok očekává pokles na 2,7 procenta.