Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v květnu překvapivě zpomalilo na 3,3 procenta z 3,4 procenta v předcházejícím měsíci. V tiskové zprávě to 12. června oznámilo americké ministerstvo práce. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že meziroční míra inflace zůstane na dubnové úrovni.

V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v USA v květnu stagnovaly. Analytici předpovídali nárůst o 0,1 procenta.

Meziroční míra inflace se nicméně stále drží výrazně nad dvouprocentním cílem americké centrální banky. Podle agentury Reuters je tak nadále nepravděpodobné, že by Fed zahájil snižování úrokových sazeb dříve než na podzim.

Předloni v červnu se meziroční míra inflace v USA vyšplhala až na 9,1 procenta, byla tak nejvýše za více než čtyřicet let. Fed předloni v březnu zahájil zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu. Jeho základní sazba od té doby stoupla o více než pět procentních bodů.

Naposledy Fed úroky zvýšil loni v červenci, od té doby se základní sazba drží v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň od roku 2001. Předpokládá se, že centrální banka ponechá úroky beze změn i po dvoudenním zasedání, které skončí dnes.