Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v září zpomalilo na 2,4 procenta z dvou a půl procenta v předchozím měsíci. Inflace se tak nachází nejníže od února 2021. Pokles inflace byl ale o něco mírnější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali zpomalení meziročního růstu cen na 2,3 procenta.
Údaje o inflaci zřejmě nezmění očekávání, že americká centrální banka příští měsíc přikročí k dalšímu snížení úrokových sazeb. Vyhlídky na listopadovou redukci úroků dnes podpořila zpráva o překvapivě silném přírůstku počtu žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech.
V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v září zvýšily o dvě desetiny procenta, zatímco analytici čekali nárůst o desetinu procenta. Meziroční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny energií a potravin, se zvýšila na 3,3 procenta ze srpnových 3,2 procenta. Analytici předpokládali, že zůstane bez změny.
Fed v září přikročil k prvnímu snížení úroků za více než čtyři roky, svou základní sazbu zredukoval o půl procentního bodu do rozpětí 4,75 až pět procent. Centrální banka se uvolňováním měnové politiky snaží podpořit domácí ekonomiku.
Před zářijovým snížením se základní sazba nacházela v pásmu 5,25 až pět a půl procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 2001. Na tuto úroveň se vyšplhala v důsledku snahy Fedu dostat pod kontrolu inflaci. Vysoké náklady na půjčky obvykle zmírňují inflační tlaky, ale zároveň podkopávají hospodářský růst.
Americké ministerstvo práce dnes rovněž oznámilo, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden vzrostl o 33 tisíc na 258 tisíc. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od loňského srpna.
Překonal rovněž očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 230 tisíc. Údaje by mohly signalizovat potíže amerického trhu práce, podle některých analytiků ale nárůst počtu nových žadatelů o podporu souvisí s hurikány ve Spojených státech a v propouštěním ve společnosti Boeing.