Prodej nových aut v Británii se v loňském roce zvýšil o necelých osmnáct procent na 1,9 milionu vozů. To byl nejlepší údaj od pandemie nemoci covid-19.

Odbyt podpořilo zmírnění problémů v dodavatelském řetězci, které pomohlo uspokojit odloženou poptávku po vozech pro firemní flotily.

Poptávku loni táhl hlavně zájem ze strany firem. Dodávky vozů pro firemní flotilu se zvýšily o 38,7 procenta. Poptávka soukromých spotřebitelů zůstala na úrovni čísel z roku 2022, protože lidé bojují s vysokou inflací a růstem životních nákladů, uvedla agentura Reuters.

Loni se také prodalo 315 tisíc nových bateriových elektromobilů. To bylo více než v předchozích dvou letech dohromady. Podíl elektromobilů na počtu nově prodaných vozů však zůstal zhruba na stejné úrovni.

Britský svaz výrobců a prodejců motorových vozidel proto vyzval vládu, aby na omezenou dobu snížila daň z přidané hodnoty na elektromobily na polovinu, tedy deset procent.

Britský svaz výrobců a prodejců motorových vozidel odhaduje, že snížení DPH na tři roky by ušetřilo spotřebitelům zhruba 7,7 miliardy liber (220,3 miliardy korun) a na silnicích by se díky tomu objevilo o 270 tisíc elektromobilů více.

Pomohlo by to také automobilkám splnit nový vládní požadavek pro letošní rok, aby dvacet dva procent nově prodaných aut každého výrobce činily vozy s nulovými emisemi. Tento požadavek se do roku 2030 každoročně zvyšuje až na osmdesát procent.

Celkově ale prodej aut zůstává 17,7 procenta pod úrovní z doby před pandemií. V letošním roce SMMT předpovídá zvýšení prodeje o čtyři procenta na 1,97 milionu vozů.