Americká rozvážková služba Instacart jde na burzu, cenu akcií pro účely primární veřejné nabídky stanovila na třicet dolarů za kus. Hodnota firmy tak dosahuje zhruba deseti miliard dolarů (228,9 miliardy korun), uvedl server CNBC. Instacart se zabývá rozvozem potravin, podobně jako například v České republice společnost Rohlík.

Firma zaznamenala silný růst v době pandemie covidu-19, kdy lidé byli kvůli nařízeným uzávěrám nuceni zdržovat se doma. Vstup Instacartu na burzu je v letošním roce jedním z nejočekávanějších. Podnik je od prosince 2021 první významnou technologickou společností podporovanou rizikovým kapitálem, která vstoupí na americký veřejný trh.

„Instacart má velmi zajímavý a jednoduchý byznys model. V aplikaci nebo na webu si vyberete potraviny a zboží, které chcete koupit, jak to známe ze služeb, jako je Rohlík. Vybírat můžete z více než 5500 prodejců od supermarketů, prodejců parfémů, drogerií až po rychlé občerstvení,“ sdělil analytik XTB Štěpán Hájek.

Stanovená cena pro úpis akcií je na horním konci očekávaného rozmezí 28 až 30 dolarů za akcii. V rámci IPO se prodalo 22 milionů akcií, přičemž 14,1 milionu pocházelo od společnosti a 7,9 milionu od stávajících akcionářů. Očekává se, že s akciemi Instacart se na trhu Nasdaq v New Yorku začne obchodovat dnes, a to pod symbolem CART.

Společnost Instacart byla založena v roce 2012 a než uskutečnila plány vstoupit na burzu, musela své požadované ocenění výrazně snížit. Začátkem roku 2021, tedy na vrcholu pandemie, si Instacart zajistil financování při ocenění celé firmy kolem 39 miliard dolarů. Za akcii tehdy inkasoval 125 dolarů, tedy asi čtyřikrát více než teď. Peníze tehdy poskytly firmy rozvojového a rizikového kapitálu, jako je Sequoia Capital či Andreessen Horowitz, spolu s velkými správci majetku Fidelity a T. Rowe Price.

Nyní si jde firma na burzu pro 660 milionů dolarů. Tržní kapitalizace stanovená skoro na deset miliard dolarů by měla z Instacartu udělat druhé největší IPO v letošním roce. Minulý týden vstoupil velmi úspěšně na akciový trh v USA britský návrhář čipů Arm. Úvodní den jeho akcie posílily o více než deset procent.

„To potvrzuje chuť po nových IPO po delším období, kdy byla aktivita velmi slabá,“ uvedl Hájek z XTB.