skip to main content
Kyberbezpečnost

Instagram používá kameru i při prohlížení fotek. Prý jde o chybu

Až si příště vezmete svůj chytrý telefon třeba do koupelny, raději přes něj při sprchování přehoďte ručník. Tedy alespoň pokud na něm máte nainstalovaný Instagram. Sociální síť totiž může využívat přístup ke kamerám, i pokud jen projíždíte příspěvky ostatních nebo když aplikace běží na pozadí.

Na aktivitu přišli uživatelé iPhonů s nově zpřístupněnou beta verzí nové generace operačního systému iOS. Jednou z představených novinek iOS 14 je na bezpečnost zaměřená funkce, která upozorňuje uživatele, pokud některá z aplikací používá přístup k fotoaparátu. Právě ta se aktivovala, když uživatelé pouze brouzdali Instagramem.

Podle zástupců Instagramu se tak děje, pouze pokud uživatelé pořizují příspěvky na svůj feed nebo nahrávají stories.

Reklama

Zapnutý fotoaparát při jiných činnostech je podle Instagramu chybou, na jejíž opravě pracují. S opravami neoprávněných přístupů aplikace k datům už mají přitom ve firmě bohaté zkušenosti. V minulosti měly aplikace Instagramu nebo jeho mateřského Facebooku podobných problémů celou řadu. Vždy mělo jít, stejně jako nyní, o chybu.

Před měsícem pak Apple zjistil, že věci, které by neměla, sleduje i čínská aplikace TikTok, jež stahovala informace, které si uživatelé s iPhonem kopírovali do schránky.

Ve větším měřítku sleduje, co uživatelé na svých telefonech dělají, i Google. V rámci programu s názvem „Android Lockbox“ mají zaměstnanci podle zprávy na webu The Information shromažďovat data o používání aplikací od konkurenčních vývojářů pro vytvoření konkurenční analýzy. Mezi sledované aplikace patří třeba TikTok nebo zmíněný Instagram. Souhlas s přístupem k datům dostává firma už v úvodním nastavení telefonu.